Přidej se k nezapomenutelné dobrodružné plavbě z Polska až do Norska! Čeká tě 12 dní na vlnách Baltu, Öresundu, Kattegatu i Skagerraku, kde nasaješ atmosféru moře, zažiješ noční směny v hustém lodním provozu a odneseš si cenné zkušenosti, které tě posunou o pořádný kus dál. Cílem je nejen překonat vzdálenost 700 námořních mil, ale hlavně si užít krásy norských fjordů v okolí Stavangeru a Bergenu. Pokud toužíš po autentickém zážitku daleko od turistických davů, jsi tady správně.
Vyplujeme ze Štětína, proplujeme historickým Svinoustím a vydáme se na otevřený Balt. Mineme slavnou Rujánu, křídové útesy na ostrovech Møn a Stevns v Dánsku a zamíříme do ikonického Öresundu pod slavným mostem mezi Kodaní a Malmö. Potkáme historická místa spojená s Vikingy i Shakespearovým Hamletem a okusíme kouzlo měst jako Kodaň nebo Helsingborg. A pak hurá dál – přes širý Kattegat, malebné ostrůvky Anholt a Læsø až ke Skagerraku, odkud je to už jen kousek k norským břehům!
Čekají tě nezapomenutelné zážitky na vodě i mimo ni. Na této plavbě se staneš skutečným členem posádky – bez ohledu na předchozí zkušenosti se zapojíš do obsluhy plachet, navigace i kormidlování. Přes den kraťasy a tričko, v noci možná péřovka – počasí totiž umí překvapit! Ale právě tohle dobrodružství ti umožní zakusit skutečný život na moři a najít pohodu v sobě samém.
Když konečně spatříme norské fjordy, odmění nás dechberoucí scenérie Lysefjordu a Hardangerfjordu. Čeká nás tichá krása přírody, zasněžené vrcholky hor, ledovce a voda pod přídí plachetnice – to vše bez davů turistů. Norsko ti doslova vezme dech a garantujeme, že na tyhle chvíle budeš ještě dlouho vzpomínat.
Náklady na techniku, palivo a přístavy si dělíme férově rovným dílem, stejně jako zásoby jídla. Dopravu na místo začátku plavby a zpět si zajišťuje každý sám. Pokud sbíráš míle pro průkaz B – Yachtmaster Offshore, tahle plavba je ideální příležitost!
Kdy
19.6. – 30.6.2025
Kde
Začátek plavby: Štětín, Polsko
Konec plavby: Bergen, Norsko
Trasa plavby
Štětín (PL) – Svinoústí (PL) – Rujána (DE) – Sjælland (DK) – Öresund (DK/SWE) – Kattegat (DK) – Stavanger (NO) – Bergen (NO)
Loď
Majitelská 3kajutová plachetnice Jeanneau Sun Fast 36
Trasa plavby
Štětín – Výchozí bod na řece Odře
Plavba začíná ve Štětíně (polsky Szczecin), významném městě s bohatou historií, které leží na řece Odře. Štětín patří mezi hlavní polská přístavní města a je známý nejen svou industriální historií, ale i jako rodné město Kateřiny II. Veliké, významné ruské carevny 18. století.
Po vyplutí ze Štětína pokračujeme po řece Odře a napojíme se na umělý kanál, který nás zavede až k pobřeží Baltského moře.
Svinoustí – Brána k Baltskému moři
Další zastávkou je Svinoustí (Świnoujście), známé lázeňské město ležící na ostrovech Usedom a Wolin. Město je významným námořním přístavem s přístupem na volné moře. Dominantou Svinoustí je nejvyšší maják v Polsku, který byl postaven v roce 1857 a dosahuje výšky 64,8 metru. Tento maják slouží dodnes jako důležitý orientační bod pro námořní dopravu.
Zde vyplouváme na volné vody Baltského moře.
Rujána – Největší ostrov Německa
Po vyplutí z polských vod míjíme Greifswalder Bodden – mělčinu u německého pobřeží – a dostáváme se k ostrovu Rujána (Rügen), největšímu ostrovu Německa. Rujána je známá svou členitou krajinou, vysokými křídovými útesy a dlouhou historií.
-
V přístavním městě Sassnitz je možné zahlédnout muzeální ponorky, připomínající vojenskou historii regionu.
-
V oblasti Peenemünde se nachází muzeum zaměřené na vývoj raketových zbraní V1 a V2, které zde byly vyvíjeny během druhé světové války.
Rujána byla osídlena slovanskými kmeny v 6. století, později se stala strategickým cílem Vikingů, Dánů, Švédů a Prusů. Ostrov krátce vlastnil i Albrecht z Valdštejna, významný vojevůdce třicetileté války.
Na severní části Rujány se nachází národní park Jasmund, který je součástí seznamu světového dědictví UNESCO. Tento park je známý zejména křídovými útesy, které dosahují výšky až 30 metrů.
Dánsko – Křídové útesy Møn a Stevns Klint
Po opuštění německých vod pokračujeme přes otevřené Baltské moře směrem k Dánsku. Přibližujeme se k ostrovu Møn, který je vzdálený přibližně 15 námořních mil od naší trasy. Ostrov Møn je proslulý svými křídovými útesy Møns Klint, které patří k nejvyšším v Dánsku.
O něco blíže na hlavním ostrově Sjælland se nachází výběžek Stevns, kde se rozkládají další významné křídové útesy – Stevns Klint, zařazené na seznam UNESCO.
Ostrov Sjælland je největším ostrovem v Baltském moři a spolu s vedlejším ostrovem Fyn tvoří geografické a kulturní jádro Dánského království.
Úžina Öresund – Spojení Dánska a Švédska
Plavba pokračuje k úžině Öresund, důležité námořní cestě mezi Baltským a Severním mořem.
-
Dominantou oblasti je Öresundský most, který spojuje dánskou metropoli Kodaň (København) se švédským Malmö. Most se na umělém ostrově Peberholm mění v podmořský tunel, který překonáváme plavbou pod mostem.
Na pravoboku míjíme Kodaň, hlavní město Dánska, známé svou bohatou historií a kulturním dědictvím.
Na švédské straně narazíme na ostrov Ven, který patří Švédsku. Zde v 16. století působil významný astronom Tycho Brahe. Na ostrově založil nejen observatoř, ale i vlastní tiskárnu a papírnu, aby mohl vydávat výsledky svých astronomických pozorování.
Severní konec Öresundu je v nejužším místě, kde kdysi Dánové vybírali mýtné od proplouvajících lodí. Na dánské straně se nachází město Helsingør se známým zámkem Kronborg, který se stal inspirací pro Shakespearovu hru „Hamlet“. Na protější švédské straně leží město Helsingborg, významný přístav a rodiště Tycha Braha.
Kattegat – Široké vody mezi Dánskem a Švédskem
Z Öresundu vplouváme do širých vod Kattegatu, mořské oblasti mezi východním pobřežím Dánska a západním pobřežím Švédska, kde můžeme již vidět Malmo a netradiční mrakodrap ve tvaru spirály.
-
Po cestě míjíme ostrov Anholt a později ostrov Læsø, oblíbené cíle rekreantů.
Na dánské straně pobřeží se rozkládají klidná letoviska, zatímco švédská strana je charakteristická drsnějším skalnatým terénem.
Plujeme severním směrem k výběžku Skagen, kde se setkávají vody Baltského a Severního moře.
Skagerrak – Přechod do Norska
Po dosažení Skagenu pokračujeme napříč mořskou úžinou Skagerrak. Tato část cesty měří přibližně 90 námořních mil. Oblast je známá silným lodním provozem, mořskými proudy a občasnými prudkými větry, přicházejícími od Atlantiku.
Norské fjordy – Cíl naší cesty
Po překonání Skagerraku se dostáváme k norskému pobřeží. Na závěr plavby máme možnost navštívit několik slavných fjordů v okolí Stavangeru a Bergenu:
-
Lysefjord – fjord známý strmými skalními stěnami a ikonickým skalním útvarem Preikestolen.
-
Boknafjord – klidnější oblast vhodná pro bezpečnou plavbu.
-
Hardangerfjord – druhý nejdelší fjord v Norsku, dlouhý 179 kilometrů, který zasahuje hluboko do vnitrozemí až k náhorní plošině Hardangervidda.
Cena zahrnuje
- Loď Jeanneau Sun Fast 36 pro 12denní plavbu
- Pojištění odpovědnosti kapitána
- Kapitána a majitele v jedné osobě
- Potvrzení plavby v B vodách na zkoušky pro průkaz B MDČR
Cena nezahrnuje
- Dopravu a poplatky spojené s cestou
- Stravu
- Přístavní poplatky – mariny, bóje, stání u městských mol
- Pohonné hmoty do lodi
- Nutno si vzít spacák nebo prostěradlo a povlečení (deky a polštáře k povlečení jsou na lodi)