Loď s horami v pozadí

Kdy není žádný průkaz potřeba

Bez jakéhokoliv průkazu lze vést malá plavidla do délky 5 m, s výkonem motoru do 4 kW a plochou plachet do 12 m². Existuje pak ještě mnoho vyjímek při závodech, na konkrétních vodních plochách a také záleží na konkrétní půjčovně.

Řízení lodi bez průkazu
Průkaz způsobilosti vůdce malého plavidla

VMP

Vůdce malého plavidla má několik podob: M20, M, S20, S, M24. Lze získat průkaz pro plavbu na plachetnicích, motorových lodích nebo pro obojí. VMP uplatníš na vnitrozemských vodách v ČR. Vydává ho Státní plavební správa.

Více o VMP
Průkaz Vůdce malého plavidla - VMP

MPZ

Mezinárodní průkaz vůdce rekreačního plavidla je vlastně VMP do zahraničí (tam, kde je oprávnění uznáváno). Můžeš ho mít pro oblast I – vnitrozemské vodní cesty mimo ČR nebo pro oblast C – pobřežní mořské vody. Vydává ho opět Státní plavební správa.

Více o MPZ
Kapitánský průkaz C - Velitel námořní jachty C

České námořní průkazy (C,B,A)

Známy pod názvem průkaz Velitele námořní plavby (C,B,A). Je vydávaný Ministerstvem dopravy ČR a umožňuje ti plavbu na moři na plachetnici či motorové lodi. C je základ (loď do 16m, vítr do 6.st. Beauforta, 20NM od pobřeží), s rostoucím množstvím zkušeností a naplutých mil lze žádat postupně o B a A.

O českých průkazech C,B,A
Chorvatský kapitánský průkaz B - Voditelj Brodice

Chorvatský kapitánský průkaz

Najdeš ho pod názvem Voditelj brodice kategorija B. Jedná se o průkaz, který ti umožní plout do vzdálenosti 12 Nm od pobřežní linie v Chorvatských teritoriálních vodách (na Jadranu). Součástí tohoto oprávnění je v těchto vodách i průkaz radiotelefonisty. Vydává ho chorvatské Ministerstvo moře a infrastruktury.

O chorvatském průkazu
Britský kapitánský průkaz RYA - Day Skipper

Britské osvědčení RYA

Jedná se o britský systém vzdělávání, uznávaný po celém světě pro svou kvalitu a vysokou úroveň. Lze začít výcvikem na Competent Crew až po kvalifikaci Yachtmaster Offshore. Kurzy probíhají v angličtině. Průkaz vydává britská Maritime and Coastguard Agency

O průkazech RYA