Základní popis
Islandské vnitrozemí vyniká svou divokou krásou, včetně vodopádů, ledovců, termálních toků a jezer. A stejný úžasný pohled na přírodu najdete i na pobřeží, kde se setkáte s nespočtem tresky, sleďů a velryb. I když tresky jsou loveny, velryby se nechávají pouze pozorovat z paluby lodí, a zážitek z jejich náhlého plavání vedle lodi je nezapomenutelný. Islandští lidé jsou rovněž přátelští a milí, a tak není možné být na ostrově celý den a nepotkat alespoň jednoho sympatického Islanďana či Islanďanku.
Trasa plavby
V měsíci červenci nastává na Islandu období klidného počasí, s minimem deštivých dnů a dlouhými polárními dny. Po vyplutí z Grindavíku máme před sebou rozhodnutí: zda se nejdříve věnovat lovu tresky, nebo obdivovat aktivní sopku, která se v prosinci 2023 probudila nedaleko. Předtím než se vydáme směrem k Reykjavíku, se zastavíme u slavných termálních koupelí Blue Lagoon. Poté, co si užijeme den v ruchu města, opět se vydáme na moře, abychom lovil tresky a pozorovali velryby na mělčinách Sydrahraun, a pokračovali na sever k Západním fjordům. Tyto divoké a téměř neobydlené fjordy nabízejí nádhernou scenérii s vodopády, termálními prameny a ptačími útesy. Během plavby se zastavíme v rybářských přístavech Pyngeyri a Isafjardur, a navštívíme impozantní vodopády a termální koupele na pobřeží. Odvážní turisté mohou podniknout výlet k ledovcům nacházejícím se vzdáleným od pobřeží. Poloostrov Hornstrandir, nejsevernější část Západních fjordů, představuje nejdivočejší a nejodlehlejší část Islandu, a navštívíme ho během výletu do přístavu Hornvík, odkud se vrátíme zpět do rybářského přístavu Olafsvík, kde naše plavba skončí. I krátký pobyt v Západních fjordech nám umožní nahlédnout do krás tohoto odlehlého místa, které nás jistě ohromí svou jedinečností.
Jak a kdy se pluje
Poplujeme téměř nonstop a téměř za každého počasí. Velkým přínosem je kromě poznání krásných míst Evropy, výuka a plánování dlouhé plavby za proměnlivých podmínek. Posádka drží pravidelné hlídky, každý člen posádky pracuje samostatně, ti méně zkušení pod dohledem zkušených jachtařů. (Trasa plavby je pouze orientační a navštívená místa závisí na aktuálním počasí.)
Kde
Start plavby: Grindavík, Island
Trasa plavby: Grindavík – Reykjavík – Akranes – Olafsvík
Konec plavby: Olafsvík, Island
Kdy
Začátek: 24.6.2024
Konec: 1.7.2024
Loď
BOOMERANG je 16 m dlouhá hliníková plachetnice vlastněná známým českým jachtařem Jiřím Zindulkou. Loď je postavena a vybavena pro plavbu v náročných podmínkách. Loď je typově shodná s modelem lodi německé konstrukce – Reinke 15m.
Kapitán
Kuba Kočí – více o Kubovi
Cena zahrnuje
- Loď s kapitánem
- Přístavní poplatky
- Pojištění lodi
- Pojištění odpovědnosti kapitána
- Kapitána
- Pohonné hmoty spojené s plavbou
Cena nezahrnuje
- Dopravu a poplatky spojené s cestou na loď
- Stravu
Pro koho je plavba vhodná
- Pro zkušené i začínající odolné jachtaře
- Pro všechny, kdo se chtějí zlepšit ve svých jachtařských dovednostech
- Pro všechny, kdo chtějí lépe poznat sami sebe
- Pro všechny, kdo chtějí zažít nekonečný obzor a volné moře
- Pro všechny, kdo rádi poznávají nová místa a nové, zajímavé lidi
Co se během plaveb naučíte
- Řídit loď během delší nonstop plavby pod vedením zkušeného kapitána
- Klasickou navigaci pomocí mapy a kompasu
- Počítat přílivy a přílivové proudy během plaveb v přílivových oblastech
- Plout za každého počasí
- Plánovat hlídky pro delší nonstop plavbu
- Odolávat nástrahám počasí a mořské nemoci
Napluté míle potvrdíme do povinné praxe na stupeň B – Velitele jachty mořské plavby B.