⛵ Jachting v Chorvatsku
Nejprve si musíme ujasnit, co od jachtingu v Chorvatsku očekáváme. Pohodovou rodinnou plavbu s častým koupáním? Gurmánskou pouť po ostrovních restauracích s přáteli? Nebo sportovní či objevitelskou poznávací plavbu? Pro každou skupinu jachtařů budou naše doporučení vypadat jinak.
Každá skupina jachtařů preferuje jiný typ lodí a charterových společností, za týden upluje výrazně odlišný počet námořních mil. Také bude chtít vyplout v jinou roční dobu, setká se s jiným přístupem místních obyvatel i s odlišnou přírodou na pobřeží.
Nejlepší způsob, jak si jachting co nejvíce užít, vybrat pro sebe tu nejvhodnější loď nebo se správně připravit, je nechat si poradit. Čím více informací nám sdělíš, tím lepší dovolenou si budeš moci užít.
„Velká loď je prima, ale…“
Pokud se už po několika plavbách cítíš dost erudovaný, loď si podle vlastních kritérií snadno naklikáš v internetovém vyhledávači. Pokud ale dáš trochu na zkušenější, kteří námořníky, co plují dva týdny za rok, považují za permanentní začátečníky, čti dál.
Pokud nehledáš jen nějakou loď, ale dovolenou, kterou si opravdu užiješ, čti dál. Velká loď je prima, budí pozornost, ale… dokážeš ji s nezkušenou posádkou ovládat? Menší loď sice nebudí tolik závisti, ale přece nemusíš jezdit ve velké partě. Menší posádka se lépe domluví a dovolená bude víc na pohodu. Menší loď se lépe ovládá, v přístavech se pro ni vždycky místo najde a udrží ji každá bójka.
Už víš, co chceš? Řekni nám, kam chceš plout, kolik toho asi tak chceš uplout, jak velká a jak zkušená je tvoje posádka (bez přeceňování), co bys chtěl zažít. My ti budeme moci poradit. Tedy my jachtaři, ne najatí obchodníci.
Nejvíce lodí k pronájmu je typu plachetnice. K pronájmu jsou nabízeny lodě ve velikostech 30–65 stop. Mají jeden stěžeň, většinou s hlavní plachtou svinovací do stěžně, některé nesou spírovou či celospírovou hlavní plachtu, která je uložena v tzv. lazybagu. Tato tzv. klasická hlavní plachta se vytahuje výtahem nahoru. Tato plachta je vyhledávána náročnějšími jachtaři a bohužel je tohoto typu hlavní plachty čím dál tím méně a trhem je žádán více systém, kdy se hlavní plachta roluje do stěžně. My doporučujeme určitě více klasickou hlavní plachtu, nikoliv rolovací do stěžně nejen pouze pro pokročilejší jachtaře, ale také pro rodinné plavby, protože její spuštění při náhlé krizové situaci je velmi jednoduché a bezpečnější než systém s rolováním do stěžně. Někteří výrobci osazují své lodě samopřehazovací kosatkou, která je velmi snadná na manipulaci. Tyto lodě doporučuji malým a nezkušeným posádkám. Jedná se o lodě Hanse a Dufour.
Další možností pro plachtění je pronájem katamaránu. Tyto dvoutrupé lodě jsou na pobyt i plachtění velmi pohodlné. Jsou obvykle vybaveny celospírovou hlavní plachtou a genou. Ve větších velikostech jsou osazovány elektrickou vinšnou pro snadnější manipulaci s těžkou plachtou. Velkiouo výhodou katamaránů je, že se tolik nenaklánějí. Nevýhodou je větší finanční náročnost, a to i při platbě za přístav, neboť tyto lodě zabírají v přístavu dvě místa. Katamarány mají dva vestavěné motory. Nezapomeň tedy doplnit nádrže obou motorů před vracením lodi.
Pokud nechceš plachtit, nabízejí se k pronájmu motorové lodě. Ty bývají v délkách 25 až 50 stop. Menší jsou vybaveny výkonným přívěsným motorem nebo dvěma přívěsnými motory. Větší lodě s několika kajutami mají jeden nebo dva vestavěné motory. Oproti katamaránům a plachetnicím mají obvykle motorové lodě mnohem větší spotřebu (často i ve výši pronájmu lodě) a tak je s tím potřeba předem počítat.
🌤️ Kdy vyrazit za jachtingem do Chorvatska?
Pro mnoho z nás, suchozemců, je prázdninový termín tím nejlepším časem na dovolenou. Jistě, voda je teplá, nemusíme si s sebou brát mnoho oblečení, všechny restaurace jsou otevřené… Ale spát musíme na palubě, protože dole je k zalknutí. Ve vnitrozemí ostrovů je vyprahlo. Na každém kotvišti a v každé zátoce je často plno už po obědě. Soukromí si tedy příliš neužijete, ale voda je teplá…
V sezóně nemají charterové firmy mnoho času na údržbu lodí, takže je třeba počítat s nějakými neduhy na palubě. Ale co, stejně moc nefouká a motor přece vždycky funguje.
Zkušení mořští vlci často vzpomínají na doby, kdy se dalo v zátokách kotvit, a ne jen vyvazovat na bojky. A to i těsně před setměním, protože i večer bývalo mnoho volných míst. Takový jachting lze v Chorvatsku zažít i dnes – stačí jen změnit termín svých plaveb.
-
Duben, květen – pokud nepotřebujeme trávit celý čas koupáním.
-
Červen – pokud si delší vykoupání opravdu přejeme a dokážeme vytáhnout děti ze školy.
-
Konec září a říjen – pokud se ještě chceme koupat, ale zároveň mít možnost stát v zátoce na kotvě.
-
Listopad – když chceš být při objevování Chorvatska na moři téměř sám.
🗺️ Nejkrásnější jachtařské trasy v Chorvatsku
To je samozřejmě strašně subjektivní a každý Ti asi řekne jinou trasu i dle prožitých zážitků. Za nás je nejlepší trasa Trogir – Vis – Palagruža a navštívit nejizolovanější chorvatský ostrov – Lastovo – pak si prohlédnout Hvar, Trogir nebo si dát náročnější z Puly, plout podél pobřeží směr Dubrovník a vidět celé chorvatské pobřeží.
Na doporučené trasy v jednotlivých částech Chorvatska jsme sepsali moc pěkný detailní článek Nejkrásnější jachtařské trasy v Chorvatsku.
📍 Nejlepší přístavy a mariny v Chorvatsku
- Oblíbené velké mariny – Sukošan, Trogir, Biograd na moru, Kaštela, Šibenik, Punat, ACI Split
- Oblíbené menší a klidnější mariny – Zaton nedaleko Šibeniku či například marina Rogač na ostrově Šolta, ACI marina Vrboska, ACI marina Piškera
Některé mariny mají velmi málo místa mezi moly. Pro méně zkušeného kapitána je tedy lepší se jim vyhnout, zejména při špatném počasí. Jsou to třeba Marina Tankerkomerc v Zadaru, ACI Split, ACI Trogir, ACI Marina Palmižana.
Velmi dobře krytá je marina Kremik, má skvělé sociálky, dobře se tu parkuje a dobře se zajíždí k molu. Jen do města (Primošten) je to pěšky daleko.
ACI Marina Vodice je dobrá marina, jsi hned na městském nábřeží, ale pozor při příjezdu od pumpy zpátky do mariny. Podél vlnolamu je mělko. Zejména za mlhy to může způsobit potíže.
Marina Tribunj má hezké sociálky, je blízko centra města, ale ta cena.
Mariny na ostrově Murter a okolí – ACI Jezera je menší, dobře chráněná marina ve městě. Marina Hramina je velká marina s dobrým parkováním. Je to základna jedné charterové společnosti. Je odtud blízko do města. Marina Betina je základna několika menších charterových společností. Nejmladší marinou v této oblasti je Marina Pirovac na pobřeží. Je uvnitř města, má dobré parkování, jen je to trochu dál na otevřené moře.
Mariny v okolí Kornat – ACI Žut má mooringová stání na jednom dlouhém mole, možnost vyvázání na bójku. Voda je v omezeném množství a čase. ACI Marina Piškera je menší, klidná marina v pustině. Je to jedna z mála možností, kde na Kornatech dotankovat vodu. Městský přístav Sali (Dugi Otok) je velký městský přístav s celnicí.
Přístavy na Šoltě – Marina Maslinica na západě ostrova je marina s hotelem, možností nákupu a dotankování vody. Super sociálky. Městský přístav Rogač na severu ostrova má jednu charterovou společnost, pumpu a možnost dotankovat vodu. Městský přístav Stomorska je malý rodinný přístav, kde je možnost nákupů, dotankování vody, bankomat a sociálky.
Přístavy na Brači – ACI Marina Milna je přímo ve městě, dobře krytá, možnost dobrat vodu. Marina Vlaška je menší marina, ale je daleko do města.
Přístavy na Hvaru – Přístav Stari Grad je dobře krytý přístav v centru města. Ve městě si můžeš půjčit auto nebo skútr a věnovat se průzkumu celého ostrova. ACI Marina Vrboska je dobře krytá marina uprostřed města. Přístav Hvar je v turbosezóně téměř nedostupný, nutná rezervace. Občas je možnost vyvázání na bójku. ACI Marina Palmižana je dobře krytá a vybavená marina na ostrůvku Sveti Klement u města Hvar. Funguje zde vodní taxi do Hvaru.
Přístavy na Korčule – Marina Korkyra ve Vela Luce je nejnovější marina s luxusním zázemím. Můžeš navštívit nedalekou jeskyni lovců mamutů Vela Spilja. Ve městě se dají půjčit auta i skútry a procestovat vnitrozemí křížem krážem. ACI Marina Korčula je starší marina s malým místem mezi moly, nutná rezervace. Je přímo ve městě. Hezká je večerní návštěva zvonice katedrály sv. Marka.
Přístavy na Visu – Městský přístav Vis má zrekonstruované molo. Loď je nutné vyvázat co nejdál zádí od mola kvůli velkému vlnění při projetí Jadrolinie. Možnost půjčení skútru nebo auta. Procestovat vnitrozemí rozhodně doporučuji. Městský přístav Kut je malý přístav uprostřed města. Městský přístav Komiža má malé sociálky, je možné stát u mola nebo na bójích před přístavem.
Přístavy na Lastovu – Celé Lastovo s přilehlými ostrovy je národní park. Veli Lago nabízí možnost stání před hotelem Solitudo. Molo celnice v Ubli neobsazuj. Je zde možnost půjčení auta a prozkoumání vnitrozemí ostrova. Marina Skrivena Luka má malé molo a stání na bójích v kryté zátoce. Uvala Zaklopatica je velmi dobře krytá zátoka s úzkým vjezdem. Možnost stání na bójích nebo u mol několika restaurací.
🏠 Shrnutí marin dle oblastí
Zde jsme pro Tebe dali dohromady shrnutí vybraných marin dle oblastí.
-
ACI Jezera – menší, dobře chráněná marina ve městě.
-
Marina Hramina – velká marina s dobrým parkováním, základna jedné charterové společnosti. Blízko do města.
-
Marina Betina – základna několika menších charterových společností.
-
Marina Pirovac – nejmladší marina v oblasti, na pevnině. Uvnitř města, dobré parkování. Jen je to trochu dál na otevřené moře.
-
ACI Žut – mooringová stání na jednom dlouhém mole, možnost vyvázání na bójku. Voda v omezeném množství a čase.
-
ACI Marina Piškera – menší klidná marina v pustině. Jedna z mála možností, kde na Kornatech dotankovat vodu.
-
Městský přístav Sali (Dugi Otok) – velký přístav s celnicí.
-
Marina Maslinica (západ ostrova) – marina s hotelem, možnost nákupu, dotankování vody. Skvělé sociálky.
-
Městský přístav Rogač (sever ostrova) – jedna charterová společnost, pumpa, možnost dotankovat vodu.
-
Městský přístav Stomorska – malý rodinný přístav, možnost nákupů, dotankování vody, bankomat, sociálky.
-
ACI Marina Milna – přímo ve městě, dobře krytá, možnost dobrat vodu.
-
Marina Vlaška – menší marina, ale daleko do města.
-
Přístav Stari Grad – dobře krytý přístav v centru města. Možnost půjčení auta nebo skútru a prozkoumání celého ostrova.
-
ACI Marina Vrboska – dobře krytá marina uprostřed města.
-
Přístav Hvar – v turbosezóně téměř nedostupný, nutná rezervace. Občas možnost vyvázání na bójku.
-
ACI Marina Palmižana – dobře krytá a vybavená marina na ostrůvku Sveti Klement u Hvaru. Možnost vodního taxi do města.
-
Marina Korkyra (Vela Luka) – nejnovější marina s luxusním zázemím. Možnost navštívit nedalekou jeskyni lovců mamutů Vela Spilja. Ve městě se dají půjčit auta i skútry a procestovat vnitrozemí křížem krážem.
-
ACI Marina Korčula – starší marina, málo místa mezi moly, nutná rezervace. Přímo ve městě. Hezká je večerní návštěva zvonice katedrály sv. Marka.
-
Městský přístav Vis – zrekonstruované molo. Loď je nutné vyvázat co nejdál zádí od mola kvůli velkému vlnění při projetí Jadrolinie. Možnost půjčení skútru nebo auta, procestovat vnitrozemí rozhodně stojí za to.
-
Městský přístav Kut – malý přístav uprostřed města.
-
Městský přístav Komiža – malé sociálky, možnost stát u mola nebo na bójích před přístavem.
Celé Lastovo s přilehlými ostrovy je národní park (platí se poplatek při spaní v této oblasti).
- Veli Lago – možnost stání před hotelem Solitudo.
- Molo celnice v Ubli – neobsazovat!
- Marina Skrivena Luka – malé molo a stání na bójích v kryté zátoce.
- Uvala Zaklopatica – velmi dobře krytá zátoka s úzkým vjezdem. Stání na bójích nebo u mol několika restaurací.
-
Marina Maslinica (západ ostrova) – marina s hotelem, možnost nákupu, dotankování vody. Skvělé sociálky.
-
Městský přístav Rogač (sever ostrova) – jedna charterová společnost, pumpa, možnost dotankovat vodu.
-
Městský přístav Stomorska – malý rodinný přístav, možnost nákupů, dotankování vody, bankomat, sociálky.
🏝️ 3 ostrovy, co stojí za návštěvu
Pokud nechceš masovku, tlačit se v uličkách Dubrovníku,Trogiru či v městě Hvar, který je také častý cíl houfů turistů, doporučujeme Ti 3 ostrovy, z kterých je opravdu cítit Chorvatsko, místní život a kultura nebo bude návštěva opravdu zážitkem z pohledu historie nebo přírody.
Nejlepší ostrov je Susak. Přístav je malý a mělký, dříve se dalo stát na kotvě před přístavem. Takže zbývá stání na bójce se třemi lany. Stačí tedy nasednout do gumáku a zajet k přístavu. Za odlivu se před přístavem objeví hřiště na beachvolejbal, tak pozor, je tu mělko. Městečko je i v sezóně klidné. Vyplatí se procházka ke kostelíku nad městem a dál k majáku kvůli výhledům na moře.
Ještě lepší ostrov je Palagruža. Tam se sice málokdo podívá, ale když tam potkáš loď, tak se na ní mluví česky nebo polsky. Palagruža je vzdálená. Pluji na ni buď z Komiže na Visu, nebo z Veli Laga na Lastovu a dál pokračuji do druhého ze jmenovaných přístavů, pokud tedy nepluji na italské Tremiti. Ostrov je obydlený jen v majáku, kde jsou strážci majáku a meteorologové. Dá se tu však najmout pokoj na nocleh. Kotvit se tu dobře nedá, něco jako zátoka tu není a kotviště je nekryté s velkými kameny v osmi metrové hloubce. Bývá tu ještě bóje pro zásobovací loď. Z uvedeného je patrné, že tu musíš být ráno po rozednění jako první. Člunem se dostaneš na břeh a rozhodně ho vynes vysoko od vody. Pak už jen vzhůru do kopce po strmé pěšině, na jaře mezi hnízdy racků. Vlevo uvidíš dráty nákladní lanovky, která vede z moře až k majáku. Doporučuji výhled od majáku na moře, je odtud dobře vidět oblast rozdělené plavby mezi chorvatskými a italskými vodami. Pokud se osmělíš a přineseš nějaké to pivo z Plzně jako prezent strážcům, můžeš požádat o prohlídku u světla majáku. Pro mě jeden z top zážitků.
Lastovo – ostrov, kde je pro každého něco. Dříve nedostupný vojenský ostrov, ještě dříve sídlo biskupa pro dobrou ochranu před piráty. Dnes národní park s prodejem vstupenek on-line. Na ostrově je několik námořních bunkrů a tři dobrá místa na kotvení – Veli Lago, přístav u hotelu v Pasaduru, gurmánská zátoka Zaklopatica s množstvím mooringů u restaurací a Skrivena Luka s přístavem. Ve Veli Lagu si můžeš půjčit auto a projet celý ostrov křížem krážem. Ve městě je 12 kostelů, což dokazuje jeho vliv ve středověku. Autem se dá vyjet až k heliportu na kopci Hum (417 m). Vyplatí se také navštívit dělostřelecké bunkry s kompletním zázemím u zátoky Perma. Nezapomeň si vzít dostatek baterek, ať máš čím svítit. Poslední voják asi vypnul proud, takže v podzemních chodbách je úplná tma.
☀️ Počasí a sezónnost jachtingu v Chorvatsku
Jachtařská sezóna v Chorvatsku začíná v dubnu, kdy je u moře opravdové jaro. Všechno kvete a voní, tráva je zelená, pyl z borovic barví hladinu moře nažluto. Po obvyklých třech březnových Bórach bývá hezké počasí, voda má asi 15 ºC a rychle se ohřívá. V mnoha zátokách stojíme na kotvě zdarma, protože jsou bóje na zimu vytaženy. V přístavech i na moři je krásně volno. Počasí je ideální na pěší výlety do vnitrozemí. Restaurace na menších ostrovech jsou ještě zavřené.
V květnu bývá pěkné, větrné počasí, zvláště když fouká Jugo. Před několika lety jsme vyplouvali z Biogradu na plavbu Expedice Palagruža. Už první den jsme kvůli velmi silnému Jugu změnili plán a přejmenovali expedici na Pulagruža. Mohli jsme si tak užít krásný jachtařský týden. Voda se rychle ohřívá a v dobře chráněných zátokách se dá koupat i delší dobu. Všechno je ještě svěží, voňavé a zelené. Moře se začíná zaplňovat, je to období regat. Přibývá bójí a tím i placení za stání. Některé restaurace na ostrovech se pomalu otevírají.
Červen je doba plné sezóny. Moře je teplé, bóje v zátokách připravené a Chorvati lační po eurech. Restaurace jsou plné, moře husté a přístavy je lepší rezervovat. Počasí je příjemné, ale mívá i velké výkyvy – Bóra, Jugo, klid, Bóra, Jugo…
Červenec a srpen jsou turbosezóna. Ceny se vyšplhají do astronomických výšin a kupní síla eura jde ke dnu. Přístavy i bóje v zátokách je lepší rezervovat (telefonní čísla hledáme v pilotech, např. 888 přístavů a zátok, nebo v aplikaci Garmin, dříve Navionics). Voda je nesnesitelně teplá, slunce pálí, příroda se vysušuje. Spát na lodi je nejlepší na palubě. Místa v oblíbených restauracích je také lepší rezervovat. Počasí bývá delší dobu neměnné, Jadran je pod vlivem vysokého tlaku vzduchu. Pro jachting je využitelná jen ranní a odpolední bríza, která zesílí mírný větřík. Někdy však přejde studená fronta od Itálie nebo se objeví bouřky z tepla. Fronta může přinést celodenní bouřlivé počasí. Bouřky z tepla se vyskytují v odpoledních hodinách, kdy se nad velkými ostrovy vytvoří cumulus, který přeroste v cumulonimbus. Z toho pak prudce prší, ale rychle se vyčasí. Srpen je obdobím celozávodních dovolených v Itálii, takže chorvatské moře zahustí lodě připlouvající z Itálie.
Září je čas, kdy jezdí na dovolenou Chorvati. Moře je příjemně teplé, počasí také. Příroda po letním vyprahnutí znovu ožívá. Restaurace fungují, bóje už není třeba rezervovat. V profláknutých zátokách je ale stále dost plno.
Říjen je krásná doba na jachting v Chorvatsku. V moři se dá ještě koupat, počasí je příjemné, ale někdy se na několik dní výrazně ochladí. Pak můžeme nad Zadarem plout pod zasněženým Velebitem. Je to dobrá doba na delší plavby, jen je třeba počítat se zkráceným dnem a delší nocí. Připlutí na kotviště po setmění už vyžaduje zkušenější námořníky.
Listopad. Většina lodí je připravená na zazimování, jejich dostupnost je třeba předem ověřit. Moře je už studenější, kolem 18 ºC. Restaurace na malých ostrovech jsou dávno zavřené. Přístavy jsou volné, mnoho kotevních bójí je staženo, takže kotvení v zátokách je znovu možné. Vrácení lodi je možné v pátek do 16 hodin kvůli viditelnosti pro potápěče. Na druhou stranu je brzké převzetí lodi možné, není zpoplatněno a spíše se očekává.
Pokud chceš vědět aktuální předpověď počasí v Chorvatsku, navštiv naši sekci Počasí pro jachtaře, kde nalezneš stránku Počasí v Chorvatsku, kde nalezneš ty nejpoužívanější zdroje pro jachtařské počasí.
Výčet kompletních jachtařských předpovědí pro Chorvatsko pak najdeš na naší stránce Užitečné odkazy.
👨✈️ Pronájem lodi v Chorvatsku s kapitánem nebo bez?
Pro pronájem lodi bez kapitána (asi nejčastější možnost) je nutné vlastnictví chorvatského kapitánského průkazu – Voditelj brodice nebo jiného národního kapitánského průkazu, v našem případě Průkazu způsobilosti k vedení námořní jachty C, B, A + průkazu operátora námořní rádiové stanice SRC, kapitánského průkazu RYA + SRC nebo mezinárodního průkazu vůdce malého plavidla + SRC. Je třeba říci, že vlastníkem průkazu na rádio nemusí být kapitán plavidla.
Pokud nemáme vlastního kapitána nebo si chceme dovolenou užít a nemít odpovědnost za vedení lodi, vybereme si nájem lodi s kapitánem. Pak máme dvě možnosti. Buď preferujeme nájem s chorvatským kapitánem, který může fungovat jako skvělý průvodce. Musíme ale počítat s tím, že nás bude brát do spřátelených destinací, kde obdrží provizi. Můžeme ale vybrat nájem s českým kapitánem, kterého nám doporučí charterová agentura. Rozhodně bych v tuto chvíli preferoval držitele licence MDČR B. Pokud máš zájem vyplout na tvou dovolenou na lodi s profesionálním kapitánem, ozvi se nám a my Ti vybereme ověřeného kapitána, s kterým pravidelně spolupracujeme a můžeme se na něj plně spolehnout, jak po lidské stránce, tak po odborné stránce.
💰 Ceny pronájmu lodí v Chorvatsku
Ceny pronájmu jsou závislé na velikosti a typu lodi. Velmi se liší v průběhu sezóny. Typická 3kajutová plachetnice v sezóně bude kolem 2000 – 4000 EUR. K ceně je nutno přičíst pohonné hmoty (obzvláště u motorových lodí jsou pohonné hmoty do lodi velkou položkou v celém rozpočtu). Dále je nutné připočíst k ceně služby charterové společnosti -často uvedeno jako tzv. transit log/final cleaning či tzv. povinné příplatky, neboli obligatory extras (úklid lodi, kontrolu potápěčem, praní lůžkovin, plyn na vaření…). Při půjčení lodi se v Chorvatsku platí tzv. tourist tax, což je turistická taxa, známá u nás v ČR pod pojmem pobytová taxa.
⚓ Tipy pro kotvení a bezpečné stání
V podstatě máme 5 možností:
- Vyvázání u mola v marině se vším komfortem pro jachtaře.
- Vyvázání u mola v městském (vesnickém) přístavu často bez dalších služeb.
- Vyvázání na kotevní bóji v bójovém poli v zátoce (obvykle v sezóně zpoplatněno).
- Vyvázání u mola nebo na bóji před restaurací (předpokládá se návštěva restaurace nebo je zpoplatněno).
- Volné stání na kotvě ve vhodné zátoce (často možné jen mimo turbosezónu a nebo je z důvodů brzké obsazenosti potřeba být na kotevním místě již velice brzy odpoledne).
⚖️ Pravidla a předpisy pro jachting v Chorvatsku
V Chorvatsku platí, stejně jako jinde na moři, mezinárodní smlouva o zabránění srážkám COLREG, stejně tak nepsaná pravidla známá po světě jako Dobrá námořní praxe. Jejich znalost se vyžaduje a dokládá při skládání kapitánských zkoušek. Jednou z důležitých pouček Dobré námořní praxe je umět se na moři postarat sám o sebe a neobtěžovat ostatní prosbami o pomoc. To se v dnešní době bohužel často porušuje a je to zapříčiněno nedostatečným vzděláním, zejména u držitelů chorvatských licencí. Proto apelujeme na důraz na kvalitní školení a kurzy.
Povinné dokumenty, které jsou potřeba pro pronájem lodi jsou
- pas nebo občanský průkaz,
- kapitánský průkaz (obvykle se posílá charterové společnosti již předem přes e-mail),
- průkaz radioperátora, při vlastnictví českého průkazu (pokud jsi vlastník chorvatského průkazu, radiotelefonní průkaz není vyžadován).
📱 Jachtařské aplikace a příručky vhodné pro plavbu v Chorvatsku
Plánování plavby usnadní nejvíce zkušenosti a edukace kapitána. Opřít se může o papírové i elektronické námořní mapy, Navigační aplikaci Garmin (dříve známá jako Navionics či Boating) nebo o papírové námořní průvodce – Piloty ( např. 888 přístavů a zátok).
Doporučujeme Ti přečíst si náš článek Top 15 jachtařských aplikací, kde najdeš ty nejdůležitější a nejvíce používané aplikace, které je určitě dobré mít ve svém mobilu pro plavby v Chorvatsku nainstalované.
📄 Pojištění a bezpečnost na moři v Chorvatsku
Obzvláště v sezóně se v Chorvatsku vyskytuje mnoho jachtařů začátečníků a tak Ti doporučujeme být obezřetný. Je to smutné, ale počítej s tím, že mnoho jachtařů nezná ani základní pravidla COLREG, ne zřídka jsou opilí i kapitáni za kormidlem. I z těchto i dalších důvodů je vždy dobré mít pojištění kauce, znát základy první pomoci a před vyplutím si vždy zjistit základní nouzové kontakty, které obvykle zahrnují tísňovou linku, znalost VHF kanálu 16 a obvykle tzv. emergency number člověka z charterovky, který by měl být v pohotovosti připraven řešit nenadálé problémy po čas tvé plavby (toto číslo Ti sdělí charterovka před vyplutím – pokud by Ti ho sama nesdělila, doporučujeme si tento kontakt vyžádat).
-
Jaké pojištění je nutné pro jachtaře a lodě
>Pojištění vyžadováno není. Pokud však nemáme zkušeného kapitána, pořídíme si nejméně pojištění kauce za půjčenou loď. Můžeme si zaplatit i pojištění odpovědnosti kapitána. Loď jako taková, aby mohla být pronajímána, musí mít platné pojištění (obdoba zákonného pojištění motorového vozidla). To je sjednáno v velkou spoluúčastí a její výše se většinou rovná výši kauce.
-
Základy první pomoci na palubě
Rychlá odborná zdravotní pomoc je často obtížně dostupná. Proto důrazně doporučuji absolvování odborného školení. Ta u nás pořádá Český červený kříž v rozsahu 4, 6, 12 a 40 hodin i některé jachtařské firmy. Jako průvodce při řešení zdravotních komplikací lze využít knihu RYA první pomoc na palubě.
-
Nouzové kontakty a pravidla při nehodě
V případě nehody – tedy kolize dvou a více plavidel, zranění nebo úmrtí osoby na palubě, nasednutí lodi na dno bychom měli kontaktovat příslušné autority. To samozřejmě s ohledem na rozsah události. Pokud jen nasedneme na dno, snažíme se sami co nejrychleji vyprostit. Na událost upozorníme při předávání lodi (potápěč na to stejně přijde sám). Pokud se nám vyproštění nedaří, nebo pokud do lodi zatéká, kontaktujeme charterovou společnost. Ta ve vlastním zájmu situaci vyřeší nebo nás provede dalším procesem (například je nutné událost do 72 hodin nahlásit na Kapitanát). Pokud se jedná o srážku s jinou lodí, kontaktujeme ihned naši charterovou společnost a zajišťujeme fotodokumentaci nehody. Pokud se jedná i o zranění na palubě voláme 112 pro pomoc postiženému. Provádíme první pomoc. Pokud se nám loď rychle potopí, zachraňujeme přeživší, voláme 112, dohledáváme nezvěstné a dále se řídíme pokyny autorit.
Jachtařské akce a regaty v Chorvatsku
Pokud se chceš vrhnout do závodního světa jachtingu, tak pravidelně vypisujeme volná místa na regatách jako jsou Velikonoční regata, Palagruža nebo Jabuka. Tzn stačí sledovat náš web, odebírat náš newsletter nebo se nám ozvat a my Tě budeme o vypsaných regatách informovat.
Také pro Tebe píšeme články do blogu o aktuálních regatách, které se vždy na jaře a na podzim konají, tak sleduj náš blog.
-
Nejznámější jachtařské závody a festivaly
Výstavy lodí jsou v Chorvatsku téměř vždy na jaře a na podzim – např. Dalmatian Boat Show a Biograd Boat Show.
Jachtařské závody, neboli regaty, se konají od dubna do listopadu. Jsou organizovány jak našinci, tak i Chorvaty. Z českých regat lze jmenovat Velikonoční regatu, Májovou regatu nebo Palagruža Cup. Dále se koná mnoho fun regat, kterých se účastní firmy z různých profesních oborů.
-
Jak se zapojit do regaty nebo jachtařského kurzu
Většina regat v Chorvatsku jsou spíše zábavné regaty. Tak či onak, pokud se jich zúčastníte na jiné pozici než kapitán nebo kormidelník (na tyhle pozice můžete na dlouho zapomenout), budete působit jako balast na vyvažování a levná (platící) pracovní síla. Myslím, že začít s jachtingem na regatě není ten nejlepší nápad.
Lepší je zapojit se do jachtařského kurzu. Za týden na kurzu se nikdo skutečným jachtařem nestane, takže není třeba spěchat a chtít být ihned kapitánem.
Proto doporučuji začít kurzem Kompetentní posádka. Ten je vhodný pro seznámení s životem na lodi. Naučíte se být k ruce kapitánovi, pomáhat s plachtami, s vyvazováním lodi. Budete kormidlovat. Dozvíte se o bezpečnosti, kterou my Češi rádi podceňujeme. Užijete si jachting bez velkého stresu, naučíte se kotvit, pomoci při záchraně trosečníka. Tento typ kurzu je vhodný i pro manželky kapitánů, protože není nic horšího, než školit rodinnou posádku sám.
Další kurz je pro přípravu kapitánů. Budu se zde rozepisovat jen o opravdových kurzech, takže ty na chorvatské papíry vynechám. Možnosti jsou pak jen dvě: kurz RYA Coastal Skipper a MDČR C. Na takovém kurzu budete od rána do večera v jednom kole, a když si trochu odpočinete, vyplujeme na noční plavbu. Jinak se naučíte uzly, házet lano, vyvazovat loď. Práci s plachtami, trochu pochopíte jejich nastavení a funkci. Kotvit, vyvazovat se na bójku zepředu i zádí, přenášet uvázané lano k bójce na zádi na příď. Couvat k molu, vyvazovat loď na mooring. Přijíždět k molu bokem a vyvazovat loď. Budete navigovat při plavbě pouze pomocí papírové mapy a kompasu. A to i v noci. Dozvíte se, jak se poprat s mořskou nemocí. Když bude čas, vyzkoušíte vodní kotvu. Navštívíte přístavy i zátoky, kde přečkáte noc na kotvě. Když bude teplé moře, někdo z vás vypadne z lodi a snad se nám jej podaří zaživa dostat zpátky na palubu. Když budete mít smůlu, spadne tam kapitán. Celou dobu na palubě strávíte v samonafukovací vestě, abyste si na ni zvykli. Čím těžší počasí kurz absolvujete, tím více budete na své plavby připraveni. Zkrátka letní pohodička od hospody k hospodě vás na nic nepřipraví.
Další kurzy jsou pro vyježděné kapitány. Tam se zaměřujeme na plavbu v přílivových oblastech, například v Bretani. Nebo na přeplavby na několikadenní vzdálenosti s rozdělením posádky do hlídek. Časté noční plavby, noční vyplutí a připlutí do přístavů.
Pak jsou to samozřejmě teoreticko-praktické kurzy: kurz přežití na moři ISAF, záchrana života na palubě, dieselový lodní motor, předpověď počasí, přístavní manévry, trim plachet. Stále je možnost, jak se vzdělávat.
FAQ – časté otázky o jachtingu v Chorvatsku
Ano, pokud si hodlám pronajmout jachtu bez kapitána. V Chorvatsku je akceptován mezinárodní průkaz vůdce malého plavidla vydávaný Státní plavební správou, doplněný o průkaz operátora námořní rádiové stanice SRC. Nebo český kapitánský průkaz vydávaný Ministerstvem dopravy – Průkaz způsobilosti k vedení námořní jachty C, B, A + průkaz operátora námořní rádiové stanice SRC. Kapitánský průkaz RYA + SRC, nebo chorvatský kapitánský průkaz Voditelj brodice, ke kterému již není třeba dokládat rádio SRC. Je třeba říci, že vlastníkem průkazu na rádio nemusí být kapitán plavidla.
Jelikož je Chorvatsko součástí Schengenského prostoru, tak pro nás pokud přijíždíme do Chorvatska z EU celní formality odpadají. Pouze v přístavu před vyplutím musíme nahlásit všechny členy posádky a vyplnit Crew list. (většinou je vyžadováno předložení všech ID card nebo pasů)