Jak získat Vůdce malého plavidla
Pro získání Vůdce malého plavidla je potřeba absolvovat ověření praktických znalostí a je potřeba složit teoretickou zkoušku u Státní plavební správy. Teoretický kurz není povinný, ale kurz vřele doporučujeme jako přípravu na zkoušku.
Teoretický kurz
Absolvování teoretického kurzu není povinné a je možné se na něj připravit i samostudiem. V případě, že jste se ještě nikdy neučil žádnou plavební nauku, pravidla plavebního provozu a podobně, tak návštěvu kurzu vřele doporučujeme jako součást přípravy na zkoušku. Kurz zabere nejčastěji jeden den.
Také zde dostanete rovnou kontakt na pověřenou osobu, která ověří vaše praktické znalosti a získáte uceleně všechny pokyny k přihlášení se na zkoušku.
Ověření praktických znalostí
Pro kategorie M se prochází příprava lodě na plavbu, osvojíte si manévrování s plavidlem, odplutí od a připlutí na stanoviště, vyvázání lodi, plutí vpřed a vzad, obraty po proudu a proti proudu, proplavení plavební komorou, vyhýbání plavidel a mnoho dalšího.
U kategorie S se navíc procvičuje příprava takeláže na plavbu, ovládání plavidla pomocí plachet-stavění a spouštění plachet, refování, trim, ovládání lan apod., dále základní technika plutí na plachty – ostře proti větru, plutí na boční a zadní vítr, obraty proti větru a po větru, křižování a další.
Pro kategorii M24 se navíc k úkonům pro kategorii M přidává vlečení nebo vedení v bočně svázané sestavě jiného plavidla, manévr MOB s využitím lodního člunu a použití záchranného voru.
Praktická plavba se tě netýká, pokud si zvolíš kategorii M20, nebo pokud jsi již vlastníkem licence MDČR C.
Zkouška u Státní plavební zprávy
Získání průkazu je podmíněno úspěšně složenou teoretickou zkouškou, na kterou se žadatel musí dostavit osobně buďto do Prahy, Děčína nebo Přerova.
Základní část určená pro kategorie M a M20 obsahuje 35 otázek. Otázky jsou vybrány z předmětů plavební provoz, základy techniky a základy první pomoci.
Doplňková část určená pro kategorie S a S20 obsahuje 14 otázek. Otázky jsou vybrány ze souboru otázek ze základů konstrukce plachetnic, teorie plavby plachetnic a techniky plachtění.
Zkouška pro oblast C – příbřežní plavba na moři: je určena pro držitele alespoň kategorie M nebo M20, volitelně S nebo S20. Test obsahuje 28 otázek z předmětů mezinárodní námořní právo a předpisy, základy navigace a značení mořských vodních cest – systém IALA, základy meteorologie, základy bezpečnosti a záchrany života na moři.
Co znamenají jednotlivá písmena a čísla za typem průkazu
Průkazů je hned několik a není snadné se zorientovat v tom, který průkaz vlastně chcete nebo nejvíce využijete. Pokusíme se tedy stručně vysvětlit který typ průkazu je určen pro kterou plavbu.
Všechny níže uvedené průkazy opravňují k vedené malého plavidla, což je podle českého práva loď do maximální délky 20 m a která neslouží k přepravě více než 12 osob, zároveň se nejedná o převozní loď a není ani určena nebo používána k vlečení, tlačení nebo vedení v bočně svázané sestavě jiných než malých plavidel. Jedinou výjimku tvoří průkaz M24, který opravňuje k vedení rekreačního plavidla s délkou trupu do 24 m.
Vždy je důležité si zkontrolovat, zda konkrétní země uznává vydaný typ průkazu.
Vypsané kurzy
Prohlédni si aktuálně vypsané kurzy pro získání průkazu Vůdce malého plavidla (VMP) nebo pro získání Mezinárodního průkazu vůdce rekreačního plavidla (MPZ).