Hledáš trasu, která Tě zavede do méně přeplněné, ale o to krásnější části Chorvatska? Připravili jsme pro Tebe sedmidenní itinerář se startem v Zadaru, který Tě provede kolem ostrovů Dugi otok, Ugljan, Žirje nebo Rava. Čekají Tě klidné zátoky, šnorchlování u vraku lodi, vojenské bunkry i přírodní scenérie Kornat. Itinerář snadno přizpůsobíš počasí i složení posádky – stačí si jen vybrat loď a vyplout!
Úvod a základní informace
Proč vyrazit právě ze Zadaru?
Zadar a jeho okolí je ideálním výchozím bodem pro plavbu na sever Jadranu. Je snadno dostupný, ať už jedeš autem nebo přilétáš letadlem – a zároveň bývá v hlavní sezóně méně přeplněný než jih Chorvatska.
Z této oblasti se můžeš vydat na méně frekventované ostrovy jako jsou Ugljan, Dugi Otok, Iž, Rava, Sestrunj, Zverinac, a pokud si troufneš i dál, třeba až na Silbu, Olib, Molat, Lošinj nebo Susak – ostrov s pískovými plážemi, který je mezi jachtaři právem považován za perlu severního Jadranu.
Kdy vyrazit?
Kdy vyplout?
Nejlepší podmínky Tě čekají v dubnu a květnu, a nebo po prázdninách v září a na začátku října. Vyhneš se davům, ale přitom si stále užiješ teplé moře a spolehlivé počasí. Srpen je sice lákavý svou jistotou slunce, ale bývá nejvíce vytížený jak v marinách, tak v oblíbených zátokách.
Jak si naplánovat plavbu?
Začátečníkům doporučujeme trasu rozdělit na kratší denní úseky, ideálně do 20 námořních mil, s možností zakotvení v půli cesty – kdyby se počasí změnilo nebo prostě přišla únava. Zkušenější jachtaři si mohou plán přizpůsobit flexibilně a vybírat kotviště podle aktuálních podmínek.
Nezapomeň ale na praktické detaily: na mnoha ostrovech není vodovod, takže je potřeba dobře naplánovat hospodaření s vodou. Obchody bývají v neděli zavřené a čerstvé pečivo mizí rychle, zvlášť v menších vesnicích – mysli na to při nákupu zásob před vyplutím.
Zadar
Marina Dalmacija v Sukošanu
Doporučený itinerář: 7 dní plavby v okolí Zadaru
Den 1: Zadar – Ugljan (zátoka Južna Luka nebo Muline)
Po nalodění a základním seznámení s lodí vyplujeme ze Zadaru / Sukošanu. Na rozjezd nás čeká krátká přeplavba na ostrov Ugljan, kde zakotvíme buď v zátoce Južna Luka, nebo v osvědčené zátoce Muline. Obě nabízejí klid na večerní koupání a pohodový start plavby.
Den 2: Ugljan – Dugi Otok – Božava
Ráno pokračujeme na západ. Polední přestávku si uděláme u městečka Brbinj na ostrově Dugi Otok – ideální místo na oběd a koupání.
Pak se vydáme severním směrem podél pobřeží ostrova. Uděláme si zastávku v námořním bunkru v zátoce Bukašin, kde můžeš prozkoumat zajímavé vojenské zákoutí. Před ostrůvky Veli a Mali Planatak se nabízí výborné šnorchlování. Na noc se vyvážeme v přístavu Božava.
Vrak lodi Michelle u poloostrova Veli Rat
Poloostrov Veli Rat s majákem a zátokou Pantera
Den 3: Božava – Veli Lagan – Veli Rat
Po ranním nákupu zásob zamíříme k vraku lodi Michelle u ostrůvku Veli Lagan – jeden z jachtařských vrcholů této trasy. Po šnorchlování si můžeš vybrat z celé řady míst pro zakotvení v okolí – třeba u kempu v zátoce Lučica, v marině Veli Rat, nebo na některé z bójí v zátoce Pantera, odkud je to jen kousek k majáku.
Den 4: Veli Rat – Sali nebo Telašćica (podle větru)
Pokud je moře klidné a nefouká jugo, vydáme se po západní straně Dugi Otoku směrem k národnímu parku Kornati. Pokud je vítr silnější, zvolíme bezpečnější trasu podél východního pobřeží, kde jsme už částečně pluli. Zakotvíme buď v městečku Sali, nebo přímo v přírodním parku Telašćica, v zátoce obklopené borovicemi a vysokými skalami.
Přírodní park Telašćica
Den 5: Kornati – Piškera nebo Lavsa
Dnes nás čeká klidná plavba mezi neobydlenými ostrovy národního parku Kornati. Můžeme se kochat krajinou a užít si typickou kornatskou atmosféru. Na noc se vyvážeme buď v ACI marině Piškera, nebo zakotvíme v zátoce Lavsa, kde si užiješ večer pod hvězdami.
Den 6: Kornati – Žirje (zátoka Muna)
Ráno proplujeme hlavní částí souostroví Kornati, mezi ostrovy Ravni a Kameni Žakan, a zamíříme na ostrov Žirje. Zakotvíme v klidné zátoce Muna, odkud se můžeš vydat po značené stezce ke zřícenině hradu Borovica (116 m n. m.) a dále k Gradině u zátoky Vela Stupica – hezký výlet pokud není moc horko.
Národní park Kornati
ACI Marina Piškera
Den 7: Žirje – Vrgada – Zadar
Poslední den plavby začneme brzy ráno. Dopoledne můžeme zakotvit u ostrova Vrgada – ideální místo na oběd a poslední koupání. Poté se vydáme zpět kolem Biogradu na Moru a Sukošanu do domovské mariny u Zadaru.
⚠️ Pozor: Průplav Ždrelac mezi ostrovy Ugljan a Pašman má omezenou výšku – pokud máš loď nad cca 33 stop, raději jej neplánuj.
Přístavy a kotvení na trase
Mariny
- Marina Dalmacija (Sukošan) – největší marina v oblasti, moderní zázemí a široká nabídka služeb. Nejčastější výchozí bod pro plavby ze Zadaru.
- Marina Tankerkomerc (Zadar) – výhodná poloha přímo ve městě, 15 minut pěšky od historického centra.
- Olive Island Marina (Ugljan, Sutomišćica) – menší, klidná marina v první části trasy. Ideální pro přespání nebo doplnění zásob.
Městské přístavy na trase
- Božava (Dugi Otok) – bezpečné a oblíbené místo s možností doplnění proviantu.
- Sali (Dugi Otok) – živý přístav s výborným zázemím, dobrá alternativa k nocování v Kornatech.
- Muna (Žirje) – malé, ale klidné stání, vhodné pro odpočinek a výpravy do vnitrozemí ostrova.
- Veli Iž, Rava – další možnosti pro krátké zastávky a kotvení během trasy.
Kotvení v národním parku Kornati
- ACI marina Piškera – oficiální kotviště v rámci NP, s možností rezervace
- zátoka Lavsa – chráněné místo bez služeb, ale s krásnou atmosférou
- zátoky u ostrovů Ravni Žakan a Kameni Žakan – dobře chráněné a často využívané jachtaři
Poplatky v NP Kornati a PP Telašćica
Plavba v národním parku Kornati a přorním parku Telašćica je zpoplatněná. Doporučujeme zakoupit vstupenku online předem (např. přes web www.np-kornati.hr), čímž ušetříš až 20–30 % oproti nákupu na místě. Cena závisí na délce lodi a na období roku – v hlavní sezoně (červen-září) je cena vyšší. Pro běžnou jachtu (40 stop, cca 12 m) stojí jednodenní vstupenka do NP Kornati 95 EUR v hlavní sezóně a 50 EUR mimo hlavní sezónu. Pokud plánuješ kotvit marině ACI Piškera, je cena vstupenky již zahrnuta v poplatku za marinu. Zakoupit lze také 3denní vstupenku, která platí pro parky Kornati a Telašćica.
Kotvení v přírodních zátokách
- Južna Luka, Muline (Ugljan) – příjemné a dobře chráněné místo na první noc.
- Zátoka Bukašin (Dugi Otok) – možnost prozkoumat námořní bunkr.
- Zátoka u ostrova Veli Lagan – ideální pro šnorchlování u vraku lodi Michelle.
- Zátoka Tratinska (Žirje) – možnost stání na bóji nebo kotvě, krásné přírodní okolí.
Poplatky a rezervace kotvišť
Ceny za kotvení se liší podle velikosti lodě, typu přístavu a sezóny. V marinách počítej s cenou mezi 50–150 EUR za noc pro 40stopu loď. Kotvení u městského mola bývá o něco levnější, většinou kolem 60–100 EUR za noc. Na bóji bývá cena nižší, obvykle v rozmezí 40–75 €. Ceny bývají nejvyšší v hlavní sezóně (červen – srpen). Cena za katamarán může být až dvojnásobná.
Doporučujeme Ti rezervovat si místo předem (v hlavní sezóně to platí i pro místo na bójce) – zejména v letních měsících totiž může být plno.
Praktické rady pro plavbu v oblasti Zadaru
Při plavbě v této oblasti je potřeba počítat s častým výskytem bóry – studeného a nárazového větru, který padá z pohoří Velebit. Bóra může dosahovat rychlosti přes 50 uzlů a v takovém počasí je nutné plout jen se zrefovanými plachtami a držet se závětrného pobřeží ostrovů. I tak jsou plavby náročnější a doporučujeme je zkrátit, případně se včas ukrýt do bezpečných zátok a přístavů.
Naopak vítr jugo je v této oblasti méně nebezpečný – plavby si za něj často užíváme, zejména po severní straně ostrovů, která je dobře chráněná před vlnami.
Mysli také na to, že na menší ostrovy často nevede vodovod – není tedy možné doplnit pitnou vodu. Plánuj proto dopředu a měj dostatečné zásoby na palubě.
Jako vždy doporučujeme mít po ruce aktuální námořní mapu a kvalitního pilota – budou Ti skvělým pomocníkem při hledání bezpečných kotvišť i rozhodování podle počasí.