Jak získat Vůdce malého plavidla
Pro získání Vůdce malého plavidla je potřeba absolvovat ověření praktických znalostí a je potřeba složit teoretickou zkoušku u Státní plavební správy. Teoretický kurz není povinný, ale kurz vřele doporučujeme jako přípravu na zkoušku.
Teoretický kurz
Jedná se o 2-denní víkednový kurz, který se obvykle koná v Praze nebo na Slapech. Absolvování teoretického kurzu není povinné, ale vřele Ti ho doporučujeme, obzvlášť, pokud nemáš s jachtingem a plavbou na lodích žádné zkušenosti.
Praktický výcvik motorák/plachetnice
Praktický výcvik není povinný, ale doporučuje se zájemcům, kteří si přejí získat praktické dovednosti před samotným „Ověřením praktických znalostí“. Náš výcvik trvá 6-8 hodin a koná se v Praze na Vltavě (motorák), na Slapech (plachetnice).
Ověření praktických znalostí
Obvykle se odehrává v Praze nebo na Slapech. Během ověření praktických znalostí si osvojíš přípravu lodě na plavbu, ovládání a manévrování s lodí. Praktická plavba se tě netýká, pokud si zvolíš kategorii M20, nebo pokud jsi již držitelem průkazu MDČR C.
Zkouška u Státní plavební správy
Na teoretickou zkoušku se žadatel musí předem přihlásit na webu Státní plavební správy a na zkoušku se musí dostavit osobně do Prahy, Děčína nebo Přerova. Rozsah testových otázek a délka testu se liší dle zvolené kategorie (M, M20, S, S20, C).
Co znamená M, M20, S, S20, C, …?
Průkazů je několik a není snadné se zorientovat v tom, který průkaz vlastně chceš nebo nejvíce využiješ. Všechny níže uvedené průkazy opravňují k vedené malého plavidla (loď do maximální délky 20 m, která neslouží k přepravě více než 12 osob). Veškeré informace k rozdělení průkazů VMP a jejich oprávnění k plavbě najdeš na stránce Vše o průkazech VMP & MPZ.
Vypsané kurzy
K získání průkazu Vůdce malého plavidla je potřeba absolvovat teoretický kurz (ten jediný není povinný), ověření praktických znalostí a zkoušku u Státní plavební správy. Po splnění všech úředních náležitostí ihned po absolvování zkoušky získáš průkaz na počkání.