Přidej se k nám na jedinečnou plavbu z norských fjordů až do Polska! Čeká tě 12 dní plných dobrodružství, kdy si užiješ drsnou krásu Lysefjordu a Hardangerfjordu, propluješ náročnými úžinami jako Skagerrak nebo Öresund, a nakonec dorazíš do historického Štětína. Budeš součástí malé posádky, kde každý přiloží ruku k dílu – ať už s kormidlem, navigací nebo plachtami. Není důležité, jestli jsi zkušený mořeplavec, nebo úplný začátečník – důležitá je chuť být součástí výpravy.
Na palubě zažiješ noční směny, opravdový jachtařský život a hlavně – klid, který se nedá popsat, jen prožít. Tahle plavba ti dá nejen kilometry pod kýlem, ale i zážitky, co ti zůstanou navždy. Tak co, pluješ s námi?
Zažiješ dobrodružství, na které jen tak nezapomeneš – a to jak na palubě, tak mimo ni. Během plavby budeš plnohodnotnou součástí posádky, bez ohledu na to, jestli jsi už někdy plul. Zapojíš se do kormidlování, práce s plachtami i navigace. Přes den možná v tričku, ale večer tě může překvapit vítr a vlhko, takže péřovka se hodí. Právě tahle kombinace krásy a náročnosti ti dá ochutnat opravdový život na moři – a možná najdeš i nový klid sám v sobě.
Kdy
3.8. – 14.8.2025
Kde
Začátek plavby: Bergen, Norsko
Konec plavby: Štětín, Polsko
Trasa plavby
Bergen (NO) – Stavanger (NO) – Skagerrak (DK) – Kattegat (DK) – Öresund (DK/SWE) – Sjælland (DK) – Rujána (DE) – Svinoústí (PL)
Loď
Majitelská 3kajutová plachetnice Jeanneau Sun Fast 36
Trasa plavby
Norské fjordy – dechberoucí vstup do severské přírody
Naše plavba začíná pořádně stylově – drsným, ale neskutečně krásným norským pobřežím. Hned pod městem Bergen se ponoříme (nebo spíš vplujeme) do Hardangerfjordu – druhého nejdelšího fjordu v Norsku. S délkou 179 kilometrů sahá až k proslulé náhorní plošině Hardangervidda.
A to není všechno – v okolí najdete ledovce Folgefonna a Hardangerjøkulen, které se rozhodně nehodí jen na pohlednice.
Pokračujeme směrem k Stavangeru, kde se otevírá pohled na dramatický Lysefjord a o něco klidnější Boknafjord. Více informací o této části najdete v našem článku „V zajetí norských fjordů“ – doporučujeme!
Skagerrak – moře, proudy a pořádný námořní provoz
Nastal čas se rozloučit s fjordy a vydat se přes Skagerrak – 90 námořních mil (NM) plných lodí, proudů a občasných atlantických poryvů. Směřujeme k dánskému výběžku Skagen, kde začíná další kapitola naší severské plavby.
Kattegat – ostrovy, kontrasty a první švédská zastávka
Kattegat nás vítá otevřenou náručí – a také dvěma půvabnými ostrovy Læsø a Anholt, které míjíme cestou do úžiny Öresund. Na dánské straně si užíváme poklidná letoviska, zatímco švédské pobřeží hraje na drsnější notu – a ukrývá město Göteborg, významný přístav a kulturní centrum.
Öresund – místo, kde Hamlet potkal astronoma
Severní část Öresundu je historicky nabitá. Zde kdysi Dánové vybírali mýtné a Švédsko s Dánskem soupeřilo o kontrolu nad regionem. Na dánské straně navštívíme město Helsingør s ikonickým zámkem Kronborg, kde William Shakespeare zasadil děj své slavné tragédie Hamlet.
Na švédské straně máme Helsingborg, kde se narodil slavný astronom Tycho Brahe – ten tu měl i observatoř na ostrově Ven. Nejenže zkoumal hvězdy, ale postavil si tam i tiskárnu a papírnu (protože bez papíru se vědecké poznámky fakt těžko tisknou).
Kodaň, mosty a Peberholm
Západně míjíme dánskou metropoli Kodaň, město s bohatou historií a skvělou atmosférou. Zakončujeme průjezd Öresundem ikonickým mostem mezi Kodaní a Malmö, který se v polovině mění na tunel přes umělý ostrov Peberholm. Většinou právě tudy podplouváme.
Dánské křídové útesy a ostrovní království
Na dohled od nás jsou křídové útesy Stevns Klint na ostrově Sjælland, zapsané na seznam UNESCO. Nedaleko se nachází i malebný ostrov Fyn – tyto dva ostrovy tvoří srdce Dánského království. O kousek dál zahlédneme i dramatické útesy ostrova Møn.
Rujána – mix historie, přírody a techniky
Už jsme skoro v Německu – blížíme se k Rujáně, největšímu ostrovu země. Zastavíme se v přístavech Sassnitz nebo Peenemünde, kde se během druhé světové války vyvíjely rakety V1 a V2.
Rujána je ale mnohem víc než vojenská historie – na severu se tyčí křídové útesy národního parku Jasmund, vysoké až 30 metrů. Ostrov byl dříve obýván Slovany a později se tu vystřídali Vikingové, Dánové, Švédové i Prusové. Na chvíli ho vlastnil i Albrecht z Valdštejna – no prostě historie jak malovaná.
Svinoustí a Štětín – konec plavby, ale ne zážitků
Na závěr vplouváme do Svinoustí – polského lázeňského města s nejvyšším majákem v zemi (64,8 m). Odtud pokračujeme kanálem a po řece Odře až do Štětína. To je město s fascinující minulostí – mimo jiné zde spatřila světlo světa Kateřina II. Veliká, slavná ruská carevna.
Cena zahrnuje
- Loď Jeanneau Sun Fast 36 pro 12denní plavbu
- Pojištění odpovědnosti kapitána
- Kapitána a majitele v jedné osobě
- Potvrzení plavby v B vodách na zkoušky pro průkaz B MDČR
Cena nezahrnuje
- Dopravu a poplatky spojené s cestou
- Stravu
- Přístavní poplatky – mariny, bóje, stání u městských mol
- Pohonné hmoty do lodi
- Nutno si vzít spacák nebo prostěradlo a povlečení (deky a polštáře k povlečení jsou na lodi)