Navigace je pro mořeplavbu naprosto klíčová – ať už jde o námořníky dávných civilizací, kteří se orientovali podle hvězd, nebo dnešní jachtaře využívající satelitní systémy a elektronické mapy. Jak se ale námořní navigace vyvíjela? Jaké metody a nástroje pomáhaly námořníkům najít správnou cestu napříč oceány?
V tomto dílu se podíváme na historii navigace – od prvních nesmělých plaveb podél pobřeží, přes vynález kompasu, až po moderní navigaci s pomocí GPS. Ať už jsi rekreační jachtař, nebo tě fascinuje historie mořeplavby, pojď se ponořit do příběhu o způsobech, jakými lidstvo objevovalo svět.
Historie určování polohy na moři
Navigace je umění dostat se z bodu A do bodu B, ale aby to bylo možné, je třeba splnit dvě základní podmínky – vědět, kde se nacházím, a rozumět tomu, kudy se vydat dál.
V historii mořeplavby tak vedle sebe vždy existovaly dvě klíčové složky navigace:
-
Určení polohy – aneb jak zjistit, kde na moři právě jsem a jakým směrem pluji?
-
Použití map – jak tento poznatek zasadit do širšího kontextu a najít správnou trasu k cíli?
Zatímco dnes nám tuto práci usnadňují GPS přijímače a digitální mapy, naši předkové museli spoléhat na pozorování přírody, hvězd a proudů, případně na záznamy předávané z generace na generaci.
V tomto článku se zaměříme na první z těchto dvou složek – jak mořeplavci v různých obdobích určovali svou polohu a jaké techniky pomáhaly námořníkům v průběhu dějin bezpečně překonávat oceány.
Navigace ve starověku
První námořní civilizace se při určování polohy spoléhaly především na pobřežní orientaci a později na astronavigaci, tedy pozorování nebeských těles. Každá kultura si osvojila více či méně specifické metody odpovídající svým podmínkám – od plavby podél řek u Egypťanů po oceánskou navigaci Vikingů a Polynésanů.
Egypťané byli říční civilizací a jejich námořní plavba se soustředila na Středozemní a Rudé moře. Orientovali se podle Slunce ve dne a hvězd v noci, přičemž klíčovou roli hrála hvězda Sopdet (Sirius), jejíž východ předznamenával záplavy Nilu. Navigace byla primárně pobřežní, což znamenalo držet se známých orientačních bodů.
Plavba staroegyptské lodi v mělkých vodách (malba, cca 1450 př.n.l.)
Řekové jako první začali systematicky využívat Polárku k určování severu a měřili výšku hvězd nad horizontem, čímž dokázali určit zeměpisnou šířku. Eratosthenés navíc přesnými výpočty obvodu Země položil základy moderní geografie. Řekové také vyvinuli námořní astroláb, předchůdce pozdějších navigačních přístrojů jako byl sextant.
Římané převzali řecké metody, ale zaměřili se více na praktičnost a infrastrukturu. Rozvinuli detailní mapy, zaváděli logbooky, v nichž kapitáni zaznamenávali kurz a rychlost, a budovali majáky které usnadňovaly orientaci v přístavních oblastech. Nejslavnější maják starověku na ostrově Faros v Alexandrii sice nebyl dílem Římanů, ale ti se jím nechali inspirovat k výstavbě dalších majáků po celém středomoří.
Alexandrijský maják, kresba německého archeologa H. Thiersche (1909)
Přesuneme-li naši pozornost od středozemního moře více na sever a trochu do budoucnosti, nelze v souvislosti s předmoderní navigací vynechat Vikingy, kteří podnikali dlouhé plavby na otevřeném moři, kde se orientovali pomocí kombinace pozorování Slunce, hvězd, mořských proudů a chování ptáků. Při zatažené obloze pro orientaci využívali sluneční kámen (solstenen). Jednalo se pravděpodobně o druh křemene, který díky schopnosti polarizovat sluneční světlo umožňoval určit polohu Slunce i skrze mraky. Zkušenosti a trasy si předávali Vikingové ústně z generace na generaci.
Evropa ale není jediným místem na světě, kde v období starověku a raného středověku žili zdatní mořeplavci. Je určitě zajímavé zmínit obyvatele Polynésie, kteří bez kompasu a map přepluli tisíce kilometrů v Pacifiku díky sledování hvězdných drah, vlnových vzorů a pohybu ptáků. Dokázali rozpoznat blízkost pevniny podle barvy vody a oblohy, což jim umožnilo úspěšně kolonizovat rozsáhlé oblasti Tichomoří. I oni si svoje námořní znalosti a zkušenosti předávali ústně.
Magnetický kompas aneb navigační revoluce
Jedním z nejvýznamnějších vynálezů navigační historie byl magnetický kompas, který umožnil určovat směr plavby i ve špatné viditelnosti, kdy nebylo možné se orientovat podle Slunce nebo hvězd. Kompas se rozšířil do Evropy během 12. století, pravděpodobně díky arabským nebo čínským obchodníkům.
Kompas funguje na principu magnetického pole Země – jeho střelka se automaticky natáčí k magnetickému severu, což navigátorům umožňuje udržet správný kurz. V raných verzích byl kompas jednoduchým magnetizovaným kovovým ukazatelem plovoucím na vodní hladině. Později byly střelky upevněny na osu, která byla osazena do kruhového rámce s vyznačenými směry (růžice kompasu), což zlepšilo jeho stabilitu a přesnost.
Díky kompasu mohli mořeplavci snadněji překonávat otevřené oceány a nezáviset pouze na viditelnosti nebeských těles, což bylo zásadní pro dálkové plavby a objevování nových zemí.
Další navigační inovace – sextant a námořní chronometr
Zatímco kompas umožňoval určit směr plavby, určování přesné polohy na moři bylo stále obtížné. Navigátoři museli znát nejen směr, ale i polohu lodi, což znamenalo určit jak zeměpisnou šířku, tak i zeměpisnou délku.
Určení zeměpisné šířky – výška Slunce a hvězd
Již od starověku se námořníci snažili určovat svou šířku měřením výšky Slunce nad horizontem v poledne. Čím výše bylo Slunce, tím blíže byla loď rovníku. Tato metoda byla postupně zpřesněna s příchodem kvadrantu, astrolábu a nakonec sextantu – nástrojů umožňujících přesně měřit úhel mezi horizontem a nebeským tělesem (Sluncem nebo hvězdou).
Sextant, vynalezený v 18. století, umožnil mnohem přesnější měření než jeho předchůdci. Pomocí dvojitého zrcadlového mechanismu umožňoval přesně měřit výšku nebeského tělesa nad horizontem a na základě tabulek vypočítat zeměpisnou šířku.
Princip měření sextantem (Wikipedia)
Určení zeměpisné délky – námořní chronometr
Určení zeměpisné délky bylo po dlouhá staletí jedním z největších navigačních problémů. Zatímco zeměpisnou šířku bylo možné určit relativně snadno, délka vyžadovala přesné měření času.
Pro výpočet zeměpisné délky bylo nutné znát rozdíl mezi časem na lodi a časem v referenčním bodě (například v přístavu Greenwich v Londýně). Každá hodina rozdílu odpovídala posunu o 15° zeměpisné délky. Klíčovým problémem bylo najít hodiny dostatečně přesné a odolné vůči pohybům lodi a změnám teploty a vlhkosti.
Řešením se stal námořní chronometr, který v roce 1761 sestrojil anglický hodinář John Harrison. Tento přesný hodinový mechanismus umožnil navigátorům s velkou přesností určit zeměpisnou délku a tím i svou skutečnou polohu na moři.
John Harisson (1693 – 1776)
Námořní chronometr H1 sestrojený J. Harrisonem
Důsledky navigačních inovací – nové cesty a objevy
Zdokonalení navigačních metod mělo zásadní dopad na mořeplavbu a světovou historii. Díky kombinaci magnetického kompasu, astronavigace, sextantu a námořního chronometru bylo možné bezpečně plánovat dálkové plavby a zkrátit čas potřebný k přeplutí oceánů.
Navigační pokrok umožnil objevitelské výpravy, jako byly plavby Kryštofa Kolumba do Ameriky, Vasco da Gamy do Indie nebo Jamese Cooka v Tichomoří. Přesná navigace se zároveň stala klíčem k expanzi evropských mocností, kolonizaci nových území a rozvoji světového obchodu.
Moderní navigace – od rádiových signálů k GPS
S příchodem 20. století prošla navigace další zásadní proměnou. Zatímco v předchozích staletích se námořníci spoléhali především na mechanické přístroje, jako byl sextant a mořský chronometr, ve 20. století začaly do navigace vstupovat nové technologie – rádiová komunikace, radar, inerciální navigace a nakonec globální družicové systémy. Tyto inovace dramaticky zvýšily přesnost určování polohy, čímž umožnily bezpečnější a efektivnější plavbu na všech světových oceánech.
Rádiová navigace – první krok k elektronickým systémům
První významnou inovací moderní navigace bylo využití rádiových signálů k určování polohy. Od počátku 20. století byly na pobřeží budovány rádiové vysílače, které umožňovaly lodím určovat polohu s pomocí signálů vysílaných z pevně umístěných rádiových stanic.
Jedním z prvních úspěšných systémů byla rámová anténa, která umožňovala určit směr k vysílači na břehu. Tento systém, i když poměrně nepřesný, pomáhal navigátorům za horší viditelnosti a přispěl k bezpečnější plavbě v pobřežních vodách. Ve 40. letech 20. století se objevily první hyperbolické rádiové navigační systémy, jako LORAN (Long Range Navigation), které dokázaly určit polohu na základě rozdílů v časech přijetí signálů z více stanic.
Systém LORAN, vyvinutý během druhé světové války, se stal jedním z prvních elektronických navigačních systémů pro určování polohy na velké vzdálenosti. Později ho doplnily a částečně nahradily další systémy, jako DECCA nebo OMEGA, které byly využívány až do konce 20. století.
Pokrytí světa navigačním systémem LORAN, stav v roce 1945. (National Air and Space Museum, Smithsonian Institution)
Radar a sonar – navigace za každého počasí
Další významnou inovací v navigaci bylo zavedení radaru, který umožnil detekovat překážky, pobřežní linie a jiné lodě i za špatné viditelnosti. První radary se objevily ve 30. letech 20. století, ale širokého rozšíření dosáhly během druhé světové války. Po válce se radar stal běžnou součástí výbavy obchodních i vojenských lodí.
Radar pracuje na principu vysílání mikrovlnných signálů, které se odrážejí od pevných objektů a vracejí se zpět k přijímači. Na základě času, který signálu trvá návrat, může systém určit vzdálenost a polohu překážek. Díky tomu umožňuje navigátorům bezpečnou plavbu i za mlhy, deště nebo v noci.
Podobně se začal rozvíjet i sonar, který slouží k detekci objektů pod hladinou – zejména mořského dna a podmořských překážek. Sonar využívá zvukové vlny k určení hloubky a profilu dna, což je zásadní zejména při plavbě v neznámých vodách nebo v blízkosti pobřeží. Sonar tak významě přispěl k podrobnému zmapování mořského dna, jak si ještě řekneme v další části článku.
Inerciální navigace – přesnost bez vnějších signálů
Dalším krokem v moderní navigaci bylo zavedení inerciálních navigačních systémů (INS). Tento systém nevyužívá externí signály, ale k určení polohy používá gyroskopy a akcelerometry, které sledují pohyb lodi ze známého místa a jeho změny.
Inerciální navigace se poprvé objevila v 50. letech 20. století a byla široce využívána zejména v ponorkách a vojenských lodích, kde nebylo vždy možné spoléhat se na rádiové nebo radarové signály. I když INS trpí kumulativními chybami (postupně rostoucí odchylkou od skutečné polohy), v kombinaci s jinými navigačními systémy, jako je GPS, umožňuje extrémně přesné určování polohy.
GPS – revoluce v navigaci
Největší přelom v navigaci přinesl Globální polohový systém (GPS), který začal být vyvíjen americkou armádou v 70. letech 20. století. První družice byly vypuštěny v roce 1978 a plně funkční systém byl uveden do provozu v roce 1995.
GPS funguje na principu měření času, za který signál dorazí ze satelitů na povrch Země. Síť minimálně 24 satelitů neustále vysílá signály s přesným časem a polohou. Přijímač na lodi (nebo jinde na Zemi) vypočítává svou pozici na základě porovnávání signálů z alespoň čtyř satelitů. Tím je možné určit přesnou polohu s chybou v řádu několika málo metrů.
Ačkoliv GPS je nejrozšířenější globální navigační systém, není jediný. Postupně vznikly další družicové navigační systémy, které rozšířily možnosti přesné navigace po celém světě:
-
GLONASS – ruský ekvivalent GPS, spuštěný v 80. letech.
-
Galileo – evropský satelitní systém, plně funkční od roku 2019.
-
BeiDou – čínský systém pro globální navigaci.
Mnoho moderních navigačních přístrojů (včetně našich mobilních telefonů) dnes kombinuje více těchto systémů, což zajišťuje vyšší přesnost a spolehlivost i v oblastech se slabším signálem.
Díky GPS a dalším družicovým navigačním systémům se námořní navigace stala jednodušší a přesnější než kdykoliv předtím, protože moderní GPS přístroje poskytují okamžité údaje o poloze i rychlosti.
Satelit GPS, družice bloku IIF (ilustrace, NASA)
Závěr
Navigace se za posledních několik století posunula od schematických nákresů pobřeží, pozorování hvězd a používání sextantu k digitálním přístrojům s neuvěřitelnou přesností. Dnes jsou na lodích běžně používány kombinace GPS, radarů, sonarů a elektronických map, které zajišťují bezpečnou plavbu i v nejnáročnějších podmínkách.
Přestože moderní technologie výrazně usnadnily navigaci, znalost tradičních metod, jako je astronavigace nebo práce s papírovými mapami, zůstává důležitá. Pokud selže elektronika, staré metody navigace stále poskytují jistotu a umožňují námořníkům bezpečně dosáhnout cíle.
Navigace tedy i v digitálním věku zůstává fascinující kombinací vědy, technologií a praktických dovedností, které se vyvíjejí s každou novou generací mořeplavců. Mořeplavci všech dob se museli umět zorientovat v prostoru, ale aby mohli skutečně vyrazit na cestu, potřebovali ještě něco navíc: mapu. V příštím díle se tedy podíváme na to, jak se vyvíjelo mapování moří a oceánů.