Cesta do Svinoústí, aneb polské dálnice jsou top liga
Letos jsme se rozhodli dát Pogouše na vodu už o víkendu 22.-23.3. Naštěstí nám vyšlo pěkně počasí, tak to nebylo utrpení v zimě. Z Prahy jsme vyjeli již ve čtvrtek odpoledne kolem 15.hodiny. Waze nás bere, jako obvykle, neobvyklou a zajímavou trasou kolem Prahy směrem na Slaný a pak se teprve přes okresky napojujeme již na dálnici směr Ústí a Drážďany. Z Prahy to máme na Balt kolem 6,5 hodin cesty (lehce přes 600 km), s nějakou tou pauzou dojíždíme kolem 11.hodiny večer. Kdo jste si ještě nevyzkoušel nové polské dálnice, vřele doporučujeme. Dálnice ze Štětína do Svinoústí je bezkonkurenční a nevyrovnají se jí ani legendární německé dálnice. Jen poslední úsek před Svinoústím ještě není dodělán, takže dokonalou dálnici střídá poměrně náhle přejíždění z pruhu do pruhu po provizorní silnici, která je místy vyfrézovaná a připravena na nový asfalt. Poslední úsek před vjezdem do Svinoústí je podmořský tunel, díky němuž lze na cestě z Prahy do Svinoústí ušetřit kolem hodiny cesty.
Ubytování v Polsku u moře? Levné a moc pěkné.
Jelikož máme zaskládané i auto, i Pogouše na vozíku, objednáváme si ubytování v přilehlém menším hotelu. Kdo ještě nespal v polských hotelech u Baltu, opět vřele doporučujeme je vyzkoušet. Pověst ubytování u Baltu z dob socialismu je opravdu dávnou minulostí a i malé polské hotely ve Svinoústí jsou perfektně vybaveny, jsou čisté, personál je přátelský a snídaně cílené převážně na Němce, kteří vůči svým německým platům za ubytování v Polsku platí téměř směšné ceny, jsou prvotřídní kvality nemalého výběru.
Odzimování a příprava na jeřáb
V pátek ráno vstáváme, popojíždíme asi kilometr z našeho apartmánu a jde se na věc. Shazujeme z Poga plachtu, otevíráme Pogo a šťastně zjišťujeme, že díky dobrému větrání Poga nic přes zimu nesplesnivělo a vše je na svém místě. Předminulou zimu jsme zavřeli komplet okýnka a dveře do lodi na celou zimu a už bychom to nikdy znovu neudělali (radši i přes netěsnící plachtu vysušit nějakou tu vodu uvnitř, než mít všude plíseň).
Letos jsme nechali raději loď i odemčenou aby mohla být dvířka pod plachtou zcela otevřená, otevřeli jsme všechna okýnka, tak aby byla loď kompletně provětrávána a vyplatilo se to. Zatím musím i zaklepat, že se nám z lodi v polské marině ve Svinoústí nikdy nic neztratilo a nikdo mi tam nikdy nic neukradl. Za to na Slapech nám hned první sezónu, co jsme tam měli Pogo na vozíku, ukradli i takovou věc, která by vás nenapadla – kurty s ráčnami, které držely loď na vozíku – to zkrátka nepochopíš!
Nové vybavení Pogouše pro rok 2025
Zpátky ale k našemu výletu na Balt a dávání Poga na vodu. Poté, co odkrýváme Pogo, se pouštíme do probírání vybavení uvnitř lodi. Pogo pro letošek dostává nový hasící přístroj a od Honzy Mlázovského máme novou silonovou desku na přívěsný motor, takže už není nutné na plachtění sundávat motor, ale stačí ho jen jednoduše vyklopit do horizontální polohy nad hladinu bez nutnosti ho na plachtění sundávat. Tím chci moc poděkovat Honzovi za výrobu a také Martinovi Skalovi za precizní naměření, aby byl motor dostatečně zanořen a přitom ho bylo možné sklopit.
Další upgrade na Pogu pro sezónu 2025 jsou nová lana. Tím moc děkuji Vojtovi Eliášovi za pomoc s výběrem a dodáním lan.
Antifouling na Pogoušovi je stále v dobrém stavu a tak jsme se rozhodli lehce přebrousit jen nějaká mírně oprýskaná místa lokálně. Jelikož jsme měli ale přebytek antifoulingu, nakonec to krásně vyšlo téměř na kompletní nové natření. Takže Pogo má pro sezónu 2025 takřka nový antifouling.
Loď v závěru dne připravujeme na ranní převezení na místo, kam pak jeřábník Pjotr přiveze svůj jeřáb a z tohoto místa vyzdvihne loď z vozíku a přenese do vody.
Krok po kroku, jak dáváme Pogo na vodu
V sobotu jsme domluveni s jeřábníkem Pjotrem na 10.hodinu ranní, že dorazí na předem určené místo. Od rána sledujeme předpověď počasí, jelikož má vcelku zesílit vítr. Na silný vítr jsme již jednou v minulosti doplatili – vše jsme kolem lodi připravili a zkrátka byl vítr tak silný, že jeřábník nám odmítnul, kvůli bezpečnosti a riziku pádu lodi z vozíku, loď na vodu přenést.
Zas tak silný vítr naštěstí tentokrát ráno nebyl, tak jsme započali jeřábnické manévry. Jaký je postup, když dáváme loď jeřábem na vodu? Prvně přijedeme autem se zapřaženým vozíkem s lodí na místo, kam nám řekne jeřábník. Povolíme kurty a uvolníme loď včetně horizontálně položeného stěžně na palubě lodi. Jeřábník si mezitím chystá obvykle jeřáb a vytahuje rameno jeřábu.
Nejprve vyvazujeme stěžeň na dvou bodech a v horizontální poloze ho pomocí jeřábu dáváme z lodi vedle lodi na trávu. Dále bereme tlusté kurty, protahujeme je pod lodí a zapínáme je do řetězů od jeřábu. Zde často nastává malá komplikace, protože musíme dobře odhadnout zkrácení řetězů na jeřábu, aby loď byla po vyzdvihnutí ve vodorovné poloze. Když bychom přední řetězy nezkracovali, mohlo by hrozit, že loď bude po vyzdvihnutí nakloněna příliš dopředu či dozadu a mohla by ze zvedacích pásu sjet. Po třetím zkracování řetězů se daří již konečně správně odhadnout délka předních řetězů a loď lze vyzdvihnout, aniž by „padala“ na záď či příď.
Než začne jeřáb zdvihat loď z vozíku, připravíme na loď fendry a dlouhé lano dopředu a dozadu, pomocí kterých korigujeme směr natočení lodi při pokládce na hladinu. Na tuto práci je potřeba být ideálně ve dvou, kdy jeden člověk drží lano připevněné na zádi lodi a druhý člověk drží lano připevněné na přídi lodě. Citlivým taháním za lano na zádi či na přídi natáčíme loď tak, aby byla vhodně natočena podél mola při umístění lodi na vodu.
Když je loď na vodě, vyváže se k pacholatům na molu a zkontroluje se poloha fendrů, jestli opravdu chrání loď a nejsou příliš nízko či vysoko. Když je loď bezpečně vyvázána, jde se na vyzdvihnutí stěžně.
Při vyzdvihnutí stěžně je potřeba přemýšlet nad tím, jak správně stěžeň vyvázat, aby bylo možné stěžeň vsadit ve vertikální poloze do paluby lodě (Pogo nemá tzv. mrtvého muže, což znamená, že by se stěžeň sklápěl…náš stěžeň je potřeba „zapíchnout skrz palubu“ a zajistit uvnitř lodi) a také, aby se dala kurta sundat jednoduše ze stěžně bez nutnosti lézt na stěžeň (obvykle se dává kurta za 2.pár sálingů a je potřeba kurtu dávat tak, aby nezlomila stěh či vant a aby všechna volná lana (hlavně výtahy) byla po usazení stěžně dostupná z paluby lodi bez šplhání po stěžni).
Loď je na vodě. Dáváme lana a dokončujeme přípravy.
Poté, co je loď včetně stěžně na vodě, přichází řada na vítěznou cigaretku s Pjotrem, rozloučení s ním, nasazení motoru a přemístění lodi na naše přidělené místo.
Vítr po umístění lodi na vodu poměrně dost zesiluje a tak jsme rádi, že jsme již s lodí na vodě. Jelikož je stěžeň přichycen na lodi pouze uvnitř lodi, při vlnění se kýve celý ze strany na stranu a při dlouhém takovémto mlácení by to průchodu stěžně palubou nemuselo dělat dobře, tak co nejdříve fixujeme stěžeň předním a zadním stěhem a bočními vanty.
Celý zbytek soboty nosíme naše vybavení na loď (lednici, baterku, záchod a další věci, které byly přes zimu doma, aby neutrpěly). Následuje provlékání všech lan skrz kladky a stopery a příprava čelenu, který na Pogu není zrovna nejjednodušší a je na něm spousta lan (jen pro zajímavost uvádím výčet lan souvisejících s čelenem: 1. lano stahující čelen dolů skrz provlečené lano v přídi lodě, 2. tackline, která jde od piána přes průvlaky do kladky na konci čelenu, 3. lano, které drží samotný čelen, aby nedřel o palubu – čelen je totiž umístěn v kloubu a je natáčecí jak v horizontální, tak vertikální poloze, 4. lano jistící oko na konci čelenu, které je jako jištění toho, když by se urvalo za velkého větru našroubované očko, které drží kladku pro tacklinu, 5. lana vedoucí od čelenu po levé a pravé straně skrz průvlaky na bortech lodí do stoperů – tato lana umožňují natáčení čelenu do stran).
Jedna etapa končí, jiná začíná
A na závěr tohoto krátkého neformálního článku bych Tě chtěl pozvat na jednu z vypsaných plaveb na našem Pogu, protože priority se v mém životě částečně mění, jedna pěkná etapa končí a jiná začíná a tak půjde s největší pravděpodobností náš Pogouš na prodej. Proto jsou vypsané plavby jedny z posledních příležitostí se na Pogu svézt, než tuto naši krásnou pocket rocket prodáme.
Mějte se krásně a jachtingu zdar 🙂
Petr