Zimování a příprava lodi na sezónu se liší dle mnoha parametrů – hlavně dle velikosti lodi, lokality, typu motoru a dle toho, co všechno za systémy a okruhy jsou na lodi přítomny. Jelikož se každoročně staráme v Jachtařce o zimování a přípravu na sezónu u dvou lodí, rozhodli jsme se sepsat článek, který by mohl pomoci budoucím jachtařům a majitelům lodi s výběrem jejich budoucí lodi a pro vytvoření si představy, co obvykle zimování a příprava lodi na sezónu obnáší.
My v Jachtařce máme 2 lodě:
- Pogo na Baltu, což je 6,5 m dlouhý závodní speciál (lodní třída ClasseMini6.50) s přívěsným motorem, pevným kýlem a stěžněm, který prochází skrz palubu dovnitř lodi a je osazen uvnitř lodi.
- Nairu na Slapech, což je 6 m dlouhá loď Sportina 595 (někdy také nazývána dle drobných rozdílů jako Sporta 595) s výsuvným kýlem a stěžněm, který neprochází palubou a sklápí se dozadu.
Malá loď, malé starosti. Velká loď, …
Mezi jachtaři se traduje pravidlo „Malá loď – malé starosti, velká loď – velké starosti“ a něco na tom určitě bude. Naše malé lodě jsou v lecčems jednodušší na údržbu, než běžné tří a více kajutové lodě (obvykle větší než 35 stop), které potkáte v charteru.
Každý rok obě lodě vytahujeme z vody a přes zimu jsou lodě na pojízdných vlecích. Pokud není potřeba větší údržby trupu lodi apod., tak jsou lodě zazimovány přímo v místě mariny.
Jakou loď lze převést po silnici?
Jak vybírat loď, pokud ji chci transportovat občas na vozíku
Výhodou našich lodí je, že v případě potřeby je lze odvézt do servisu i po silnici. U lodí do šířky 2,55 cm je to zcela bez problémů, kdy není potřeba řešit žádné výjimky pro nadrozměrný náklad, v intervalu 2,55-3 m se správně mají vyjednat při převozu výjimky a povolení (některé země řeší kontrolu a měření více, některé méně), při šířce nad 3 m musí být transport opatřen doprovodnými vozidly.
Z praxe musíme potvrdit, že bychom sami bez profesionální pomoci už loď se šířkou nad 3 m ani vézt nechtěli. Pro představu – standardní kamion má šířku kolem 2,55-2,60 m a už při převozu našeho Poga se šířkou 3 m je opravdu potřeba plánovat cestu, hlídat vzdálenost od vertikálních značek a na běžných komunikacích máte mezi protijedoucími kamiony opravdu pouze desítky centimetrů (ověřeno při převozu Poga ze Švýcarska od bývalého majitele, kdy jsme za největšího Covidu museli jet přes rakouské alpy a navigace nás zavedla do centra malého města nebo do úzkých horských serpentin).
Maximální délka a výška lodi pro převoz
Maximální povolená délka a výška lodi na vleku při převozu po silnici není stanovena pro samotnou loď, ale je omezena celkovými rozměry soupravy vozidla s přívěsem – délka nesmí přesáhnout 18,75 m a výška 4 m (v praxi je pro nás tudíž u běžných lodí omezující hlavně šířka, nikoliv délka a výška).
Lodě všeobecně samozřejmě raději plují na vodě, než se převážejí, a pokud je potřeba loď a její vybavení bezpečně a bez újmy převézt na větší vzdálenost, obnáší to vícehodinové přípravy (pečlivé vyvázání lodi k vozíku, vyvázání takeláže a lan k lodi, zabezpečení vnitřního vybavení lodi, označení stěžně přesahujícího za vozík aj.)
Volba lodi, ať s ní není příliš práce
Jakou loď zvolit, aby byla jednoduchá na zimování a přepravu
Dle konstrukce kýlu či trupu je nutné buď loď vytáhnout jeřábem nebo nám stačí najet s lodí na vlek a vytáhnout loď po šikmé rampě. Lodě s pevnými kýly, větších rozměrů a s větším ponorem (více než cca 1,5m ponorem) je běžně potřeba vytáhnout z vody jeřábem. Lodě menších rozměrů se sklopnými kýly (swinging keels) či vytahovacími kýly (lifting keels) lze ve většině případů vytáhnout po šikmé rampě.
Ideální loď s méně starostmi
Pokud zvažuješ koupi lodě, určitě je dobré si rozmyslet, kde a jakým způsobem ji budeš chtít přepravovat a dávat na vodu a z vody. Pokud zvažuješ nákup menší lodi a budeš chtít být schopen si loď vytahovat a převážet sám, doporučoval bych se podívat po lodích s maximální šířkou do 2,55 m a se sklopným či vysouvacím kýlem.
Příklady těchto lodí nenáročných na transport (max. 2,55 m šířky) a vytažení z vody (swinging/lifting keel):
Výběr z nových kajutových lodí
- L30 – https://l30class.org/l30-one-dsign/
- Beneteau First 24 – https://www.beneteau.com/first/first-24
- Aeolos P30 – https://www.aeoloscomposites.com/aeolos-p30-racer
- Reacher 780 – https://reacher780.com/
- Flaar 24 – https://flaar.eu/en/flaar-24-sailing-boat/
- Maxus 24 Evo – https://northman.pl/en/maxus-24-evo/
- Focus 750 – https://yacht-focus.pl/en/focus-750-en/
- Imexus 28 – https://imexusyachts.com/portfolio/imexus-28/
- Dragonfly 28 – https://dragonfly.dk/dragonfly-28
- Beneteau First 27 SE (nutno proti First 24 do/z vody dávat jeřábem) – https://sailboatdata.com/sailboat/first-27-se-beneteau/
Výběr ze starších lodí
- Beneteau First Class 8 – https://www.beneteau.com/monotypes/first-class-8
- MK Cafe 24 – https://sailboatdata.com/sailboat/cafe-24/
- Skippi 650 (na té děláme VMP kurzy) – https://www.piesniewski.pl/?a=skippi650
- Beneteau First 21.7 – https://www.beneteau.com/first-2004-2006/first-217
- Beneteau First 235 – https://www.beneteau.com/first-1983-1988/first-235
- Jeanneau Sun Fast 20 – https://www.boat-specs.com/sailing/sailboats/jeanneau/sun-fast-20
- Saphire 27 – https://sailboatdata.com/sailboat/saphire-27/
Spouštění lodi s pevným kýlem po šikmé rampě
Jak na spouštění kýlové lodě do vody bez jeřábu?
Když máte kuráž a čas, můžete zkusit spustit a vytáhnout loď různě 😀 Povím vám v krátkosti příběh s naším prvním spouštěním a vytahováním Poga na Slapech.
Po náročném a dlouhém převozu lodi od Ženevského jezera do Čech jsem se z důvodu seznámení s lodí rozhodl dát Pogo na jednu sezónu na Slapy. Ano, můžete namítat, že Pogo na Slapy nepatří, ale pro seznámení se s plachetnicí, první nastrojení a první osahání si lodě tohoto rozhodnutí vůbec nelituji a i na Slapech jsme si s Pogem tento čas náramně užili.
Spouštění lodi na Slapech
Pogo jsme se rozhodli dát na vodu u hráze po šikmé plošině. Pogo je loď s pevným kýlem a ponorem 1,6 m, tak si asi dokážeš představit, že když zajedeš s autem po prahy do vody, trup lodi se ještě ani nedotkne vody 😀 Proto jsem si od předsedy našeho jachtklubu půjčil dvě šestimetrové kovové tyče (přizpůsobené lešenářské trubky, připojitelné za auto, pro „došťouchávání lodi do vody“). Mezi auto a Pogo jsme tedy spojili 12 m těchto trubek a to už se dalo zvládnout.
Tímto Mírovi ještě jednou moc děkuji za půjčení a velkou pomoc. Až na to, že ruční brzda na vozíku nedržela dle očekávání a loď vjela s vozíkem do vody o dost rychleji, než jsme chtěli, spuštění do vody na Slapech po šikmé plošině proběhlo bez problémů. Větší zážitek bylo vytažení lodě po poklesu hladiny vody přes nezpevněnou šikmou rampu v jachtklubu na Měříně – čti dál 😀
Vytahování kýlovky po šikmé rampě
Jaká mohou být úskalí při vytahování lodi po šikmé plošině?
Jak to asi zná leckterý majitel lodi na našich jezerech a řekách, každý se snaží mít sezónu na vodě se svou lodí co nejdelší a tak posouvá vytahování lodi co nejdále. My jsme tenkrát posouvali termín vytažení tak daleko, že jsme si nepohlídali stav vody a vyndavali jsme tak Pogo týden po počátku upouštění slapské přehrady.
Opět jsme od Míry měli půjčené ty 12metrové tyče, takže zavézt vozík dostatečně hluboko nebylo složité. Nemalý problém ale vznikl, když jsme zjistili, že jsme s vozíkem ve vodě již tak daleko, že jsme mimo rampu a povrch na dně už není rovný a vozík je sice v dostatečné hloubce, ale pravé kolo tak o 10 cm výš než levé.
Začal jsem v tuto chvíli tiše závidět majitelům ostatních lodí jejich sklopné a vysouvací kýly a lodě, které mají horší tzv. „ballast ratio“ (menší poměr váhy na kýlu oproti váze celé lodi). Ballast ratio našeho závodního Poga je 43 %, v našem případě to znamená, že kýl má váhu 430 kg a celá loď má lehce přes tunu.
Pro plavební vlastnosti je to super, ale nyní to znamenalo naklonit „uměle“ loď bez větru ve stejném úhlu, jako byl šikmo čekající vozík pod vodou. Krom naklonění lodi bylo současně nutné se s kýlem trefit do úzké kovové „ohrádky“ pro vymezení kýlu na vozíku. Na vozík, do pod vodou neviditelné ohrádky, jsme najížděli asi 6krát a s 3 těžkými chlapy na bortu, abychom docílili takového náklonu lodi, jako měl vozík. Asi po 3-4 hodinách se to podařilo a loď jsme zdárně vytáhli.
Jeřáb je pro kýlovku jistota
Jaký je postup při vyzvedání lodi z vody jeřábem – krok po kroku
Aktuálně je Pogo na Baltu, kde si před sezónou a po sezóně objednáváme vždy autojeřáb (cena autojeřábu v Polsku včetně obsluhy se pohybuje kolem 100-200EUR/hodinu). Při použití autojeřábu je potřeba najet s lodí poblíž místa, kde bude jeřáb na zpevněné ploše a s dostatkem prostoru pro vytočení ramena jeřábu. Jeřábník už si sám řekne, které místo je vhodné a kam se má najet s vozíkem. Vozík samozřejmě musí být ideálně na rovné plošině, jak v podélné tak příčné rovině.
Jeřáb nám z lodi nejdříve vytahuje stěžeň. Ten se obvykle zvedá popruhem za sálingy, Stěžeň se položí na volné místo vedle prozatím prázdného vozíku, pak se jde na vyzvednutí lodě. Každá loď by měla mít označena v lodním manuálu místa nebo přímo na trupu, kde se protahují popruhy. Některé, obvykle menší lodě mají možnost zvedání za předinstalovaná oka. To je i náš případ na Pogu, i když tato oka nevyužíváme a zvedáme loď raději pomocí popruhů. I když jsou oka od výrobce na zvedání lodi stavěná, přijde mi, že zvedáním pomocí popruhů se lépe roznese váha na větší plochu lodi.
Usazení lodi na vozík
S čím občas trochu bojujeme je, že loď musí být opravdu velice přesně umístěna na vozík a když se loď po vyzvednutí z vody trochu převáží dopředu nebo dozadu, je nutné při pokládání lodi na vozík loď usměrňovat. V naše případě máme patky na vozíku bohužel v místech, kde obvykle máme také zvedací popruhy. Proto je potřeba občas loď vícekrát nadzvedávat a usazovat na vícekrát, aby popruhy nebyly „přiskřípnuty“ mezi lodí a vozíkem.
Když je loď na vozíku dobře usazena, jeřáb nám vyzvedne již jen v horizontální poloze stěžeň, který umístí z trávníku vedle vozíku na loď. U větších lodí se stěžeň obvykle neumísťuje na loď, ale na jiné místo nebo je loď vyzvednuta a zimována včetně nasazeného stěžně.
Obvyklé jeřáby v Chorvatsku
Pokud budete využívat jeřáby ve větších chorvatských marinách, obvykle používají pojízdné jeřáby, kde vy s lodí najedete na konkrétní dedikované místo (do jakéhosi doku pro lodě) a vyzvednou vám loď pomocí dálkově ovládaného jeřábu. Postup umístění lodi na vozík či na předem připravené kozy se již moc neliší.
Příprava lodi na zimu
Čištění, vyklizení a zajištění lodi a vozíku.
Než přijede jeřáb a vyndá nám loď, tak už jsou na lodi kompletně sundaná všechna lana, ráhno s lazybagem a z lodi jsou vytaženy těžké věci (baterie, motor, přenosná lednice). Loď je po usazení na vozíku poměrně vysoko a sundávání baterií o hmotnosti kolem 30 kg je po chatrných schůdcích o poznání náročnější.
Po vyndání lodi z vody obvykle následuje co nejdříve očištění trupu a paluby (u trupu lodi obzvláště na jeho smáčené části). Doporučujeme tento úkon neodkládat – jakmile špína zaschne, jde to mnohem hůř.
Určení vhodného místa na zimu
Po zajištění lodi na vozíku obvykle loď převážíme na místo, kde bude přes celou zimu. Je proto je dobré důležité místo vybrat správně. Není dobré, když je místo příliš pod stromy. Ze stromů padá listí, plody a prach – a v horším případě může hrozit i pád stromu. Proto je dobré se stání přímo pod stromy či v blízkosti stromů vyvarovat.
Když je loď na finálním místě, kde bude zimovat, je dobré podložit vozík kozičkami či cihlami, aby neležel celou vahou na kolech, kola tím tak šetříme. Některé vozíky je také potřeba po odepnutí z auta vypodložit, aby neměly tendenci sklápět se s lodí směrem dozadu. Pokud byla loď při převozu na místo zimování na vozíku pevně dotažena, obvykle stahovací popruhy na zimu povolujeme, aby loď nebyla na vozíku po celou zimu zbytečně příliš přitažená (odlehčíme tím tlaku na trup, který je vyvíjen patkami vozíku).
Mráz není kamarád pro lana a plachty
Cokoliv, co nesnáší dobře mráz, před zimou z lodi v ideálním případě vyndáme a uložíme na místo, kde nemrzne. Protože bydlíme v bytě, a ne na vše máme doma místo, volíme vždy jistý kompromis mezi tím, co na lodi přes zimu necháme a co odvezeme.
Loď obvykle zakrýváme plachtou a pod lodí ji zavážeme či zatížíme. Loď společně s plachtou umístíme nejlépe v takového sklonu, aby voda mohla z lodi a plachty volně odtékat samospádem.
Odvětrání lodi je klíčové
Velice důležité je nechat vnitřek lodi odvětraný – tzn. pokud máte loď na hlídaném parkovišti nebo za zamčenou bránou, a plachta na lodi je dostatečně zajištěna, nechte přední a zadní luknu či vchodová dvířka otevřená „na větračku“ nebo zcela odklopená, aby vnitřkem lodi mohl volně proudit vzduch.
Dalším možným řešením je mít v lodi permanentně zapnutý odvlhčovač, který je potřeba pravidelně kontrolovat a vylévat.
Ti největší šťastlivci s velkou garáží, kam se jim vejde celá loď bez nutnosti zakrývání jsou na tom samozřejmě nejlépe 🙂
Skladování plachet a lan
Jak na skladování plachet
Před uložením plachet na zimu plachty dobře vysušte a správně složte. Hlavní plachty, geny a kosatky složte do „harmoniky“ nebo pokud máte dostatek prostoru, tak je natočte na roli (čím méně ohybů na plachtě je, tím lépe), genakry vyndejte z pytlů a nechte je „dýchat“.
Plachty stárnou a když budou v mrazu, tak stárnou o něco rychleji. My nemáme místo na skladování všech plachet z našich dvou lodí, tak většinu necháváme bohužel přes zimu na lodích, ale zkrátka to plachtám nesvědčí a pokud máte garáž a dostatek prostoru, je vždy dobré plachty z lodi vzít do tepla a sucha.
Jak na skladování a čištění lan
Podobné je to s lany – když budou v suchu, nebudou čelit velkým výkyvům teplot a nebudou vystaveny sluníčku, tak je to ideální stav. Pokud byla lana při zimování ještě vlhká, před uložením je dobré je nechat v pokojové teplotě vyschnout.
Pokud jsou lana hodně špinavá, lze lana dát do sítěk a se speciálním prostředkem je lze i vyprat nebo dát odmočit. Na 2. stranu musíme přiznat, že snažit se ze starého lana udělat vypráním nové se všeobecně moc nedaří a stará nepoddajná či ztvrdlá lana zkrátka nikdy nebudou mít již dobré vlastnosti. Proto tato lana doporučujeme raději vyměnit.
Příprava lodi na sezónu
Kolik času nám to obvykle zabere?
Vždy si vyhradíme časovou rezervu rezervu před tím, než se rozhodneme dát loď na vodu, abychom ji stihli na spuštění do vody nachystat. Samotné vyzdvihnutí lodi jeřábem, umístění do vody a zasazení stěžně je v případě našeho Poga otázkou cca 1,5 hodiny. Jelikož má naše Pogo o něco složitější lanoví (jak pevné, tak pohyblivé), než lodě podobných velikostí, nastrojení lodi nám trvá obvykle jedno celé odpoledne.
Když jsme si loď přivezli poprvé, tak nám nastrojení díky delšímu zkoumání trvalo i více než 2 dny, protože jsme loď do té doby neznali, ani nikdy naživo neviděli. Pro rychlejší nastrojení lodi proto doporučujeme před zazimováním a odstrojením loď a její lanoví kompletně a detailně nafotit (to se nám už mockrát vyplatilo).
Další půlden obvykle strávíme přípravou zbytku lodi a s jejím „zabydlením“. Usazení baterií a lednice do lodi, příprava plachet, motoru, zásob jídla pití a dalšího vybavení a kontroly stavu vybavení – vesty, EPIRB, vysílačka, hloubkoměr, autopilot, hasící přístroj, navigace apod.
Důležité rady na závěr
V následujících řádcích se Ti budu snažit heslovitě vypíchnout nejdůležitější body, rady a naše poučení související se zimováním lodi a přípravou lodi na sezónu.
-
Vyhraď si vždy dostatek času na přípravu
Ještě se nám nestalo, že by nebylo na lodi co dělat či připravovat 😀 Představa, že zvládneš přípravy na sezónu a nebo zimování za 2 hodiny je mylná.
-
Nezapomeň na dostatek nářadí a dílů
Obzvlášť při nastrojování lodi s sebou bereme celý kufr s nářadím, protože téměř vždy se objeví něco navíc, co je potřeba řešit/šroubovat/odstranit apod.
-
Odvětrání lodi je zcela klíčové
První rok jsme loď neměli přes zimu dostatečně odvětranou a jak vnitřek lodi, tak všechno vybavení zplesnivělo. Úklid lodi a čištění, praní a likvidace plísně nám trvala více než 3 dny.
-
Nebýt líný šetří čas
Hned Ti vysvětlím, jak je to myšleno. Když jsme něco v souvislosti se zimováním či přípravou lodi zanedbali nebo jsme to nechali být se slovy „takhle to stačí“, většinou jsme potom násobně více času strávili nápravou této lenosti nebo podcenění.
-
Nedělej zimování a přípravu lodi na sezónu sám
Z vlastní praxe vím, že člověk si v lecčems chce poradit sám, ale obzvlášť s přípravou lodi a zimováním se Ti vždy hodí nějaká ta ruka a názor navíc. Obzvláště pak při usazování lodi jeřábem na vozík nebo do vody, pří spouštění do vody a při vytahování z vody po šikmé rampě, při instalaci stěžně apod.
My k zimování a přípravě lodi vždycky přizveme kamarády a uděláme si hezký víkend, kdy je čas na práci i odpočinek. Vše je větší sranda, vše jde rychleji, s humorem a po náročné práci není nic lepšího, než oddych s přáteli na pivu, v sauně nebo na zaslouženém výletě po okolí.