Jachtařská sezóna je už téměř za dveřmi a nastal čas plánovat letní dovolenou na moři. Nejvíce frekventovanou destinací zůstává pořád Chorvatsko.

Co se pro rok 2023 v Chorvatsku mění?

No ve své podstatě nic moc, jenom vaše peněženka bude o něco lehčí 🙂 (myslím tím o jednu měnu méně).

 Již vloni Chorvati uváděli ceny v kunách a eurech, kterými se dalo platit. Od 1. ledna 2023 je v Chorvatsku oficiální měnou pouze euro (1 euro = 7,53450 kuna), ceny za zboží a služby budou ale až do 31. prosince 2023 uváděny v obou měnách.

Výměnu kuny (pouze bankovky) mimo území Chorvatska prováděly do 28. února 2023 jen centrální banky, které patří do eurozóny. Jestliže vám tedy nějaké kuny ještě zůstaly, vezměte si je sebou a ještě před příjezdem do maríny si to namiřte do nějaké chorvatské banky, finanční agentury (Fina) nebo na poštu, kde kuny od 1. ledna do 31. prosince 2023 vyměníte bez poplatku v pevném směnném kurzu (v rámci jedné transakce max. 100 bankovek a 100 mincí). V případě, že se letos rozhodnete pro jachting v jiné destinaci, v Chorvatské národní bance vyměníte kuny zdarma ještě další 2 roky (pouze bankovky do 31. prosince 2025).

Plachetnice na moři

Určitě se teď ptáte na zdražení v Chorvatsku. Jak moc vzrostly ceny přijetím eura?

Přijetí eura by nemělo mít vliv na zdražování v Chorvatsku, závisí však vždy na obchodníkovi a zaokrouhlování. Nárůst cen je ale způsoben i vlivem inflace, obecným zdražováním energií a již nám všem známých vyšších cen v období letní sezóny, což je typické pro země žijící z turistického ruchu. V Chorvatsku se zdražuje každým rokem, Chorvati jsou nespokojeni již dobrých 5 – 6 let, ale to je fakt a ne vliv eura.

Poplatky za maríny, městská mola, parkovné, mýtné za dálnice se dle mých informací nezměnily, benzín je pořád levnější než u nás a v okolních zemích. Když zmiňuji mýtné, informace, že od roku 2023 přestává platit ENC zařízení, je údajně nepravdivá.

Jak hodnotí přijetí eura v Chorvatsku naše české charterovky?

„Je to výhra, méně administrace, méně přepočtů, uživatelsky příjemná změna. Euro se v Evropě používá častěji, když vidíme cenu v eurech, lépe si uvědomíme, co kolik stojí, jsme na tuto měnu více zvyklí. Mnozí z vás mají i eurové účty. Pokud máte v bance konto v kunách, k výměně došlo automaticky.“

Zajímalo by vás, kde tedy ty eura dobře utratit?

Mám pro vás několik tipů na mé oblíbené hospůdky, které si dlouhé roky držely stejné ceny nebo se prostě najíte za slušné peníze:

Restaurace Marijana,Trogir, rodinný podnik – https://www.restaurant-marijana.com/

Restaurace Mareta, Murter, číšník mluvící česky – https://www.mareta-murter.com/

Restaurace More, Šibenik, široký výběr jídel – https://www.tripadvisor.com/Restaurant_Review-g295375-d8155887-Reviews-Restaurant_More-Sibenik_Sibenik_Knin_County_Dalmatia.html

Restaurace Mandrac, Veli Iž, výborné steaky – https://www.tripadvisor.com/Restaurant_Review-g7998931-d8154688-Reviews-Konoba_Mandrac-Veli_Iz_Iz_Zadar_County_Dalmatia.html

Restaurace Kate, Kaprije, rodinný podnik, dali nám jídlo i v covidu – https://www.tripadvisor.com/Restaurant_Review-g3178749-d7262015-Reviews-Kod_Kate-Kaprije_Sibenik_Knin_County_Dalmatia.html

Restaurace Triton, Lastovo, krásný výhled – https://www.facebook.com/TritonLastovo/

Restaurace Roko, Zaglav – Dugi Otok, výborná peka – https://konoba-roko-dugi-otok.eatbu.hr/?lang=cs

A co pozitivního na vás čeká v Chorvatsku?

Mnohem výraznější změnu než ve vaší peněžence poznáte na Chorvatské hranici. Vstupem Chorvatska do Schengenu 1. ledna 2023 “padla“ poslední hranice k historicky oblíbenému moři. Takže jestli jste si letní dovču zatím nenaplánovali, sedněte ke kompu a zarezervujte si loď, dokud ještě jsou. Můžete si vybrat české charterovky nebo i napřímo se dají oslovit některé chorvatské. A nově i my v jachtařce vám umíme zařídit dovolenou na lodi na klíč. Nabízíme nejenom lodě, ale i zkušené kapitány a poradíme s pojištěním.

Ráda vás uvidím na palubě 🙂

Ivča Satková

Ještě nemáš loď na léto? Vybírej v našem novém vyhledávači.

Nově jsme spustili vyhledávač lodí s možností přímé rezervace. Dostupnost lodí je permanentně aktualizovaná. Pokud chceš poradit s výběrem lodi, obrať se na nás. Rádi Ti s výběrem ideální lodi pro tvou dovolenou poradíme.

Vyhledávač lodí

Yacht charter availability powered by booking-manager.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *